| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Mieszkania staniały o 5%

Mieszkania staniały o 5%

Mieszkania staniały o 5% od początku tego roku. Spadają ceny nieruchomości, ale jednocześnie maleje liczba zawieranych transakcji.

Spadek wartości indeksu cen transakcyjnych mieszkań nabiera tempa. Po stracie 1,58 proc. w listopadzie wskaźnik wyliczany na bazie operacji dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Broker osiągnął poziom 836,31 pkt. To piąty w serii spadkowy miesiąc i kolejne historyczne minimum. Od początku roku indeks stopniał już o 5,1 proc. W tym czasie wzrost inflacji wyniósł 3,5 proc. Można więc mówić o 8,3-proc. realnym spadku cen transakcyjnych mieszkań w 2011 roku.

Zobacz także: Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Malejącym cenom towarzyszy spadek liczby transakcji. Przy wyliczaniu jego wartości dla listopada uwzględniono bowiem ponad 2800 transakcji, co oznacza spadek o 7,3 proc w porównaniu z miesiącem poprzednim i o 10,9 proc. w porównaniu z listopadem zeszłego roku. Stopniowe wygaszanie aktywności kupujących mieszkania jest dla tej pory roku charakterystyczne. Najsłabszymi miesiącami są zazwyczaj styczeń i luty, a najwięcej transakcji zawieranych jest po wakacjach – we wrześniu, w październiku i w listopadzie. W tym roku jest o tyle inaczej, że największa liczba transakcji przypadła na miesiące wiosenne – kwiecień i maj.

Komentarz ekspertów

Popyt na mieszkania, który ostatnio raczej nie był zachwycający, ale za to był stabilny, zdaje się wykazywać coraz silniejszą tendencję malejącą. Zazwyczaj to jesień jest okresem najwyższych obrotów na rynku mieszkaniowym, a w tym roku górka wypadła wiosną. Może to oznaczać, że materializują się obawy co do następstw ograniczeń w programie „Rodzina na Swoim” czy pogarszającej się (w konsekwencji m.in. malejącej zdolności kredytowej) dostępności do kredytów hipotecznych. Sytuacji nie poprawia także oczekiwane spowolnienie gospodarcze, którego skalę trudno oszacować. Jednak nie ma się co łudzić, że samo słowo „kryzys” studzi zakupowy zapał, zwłaszcza w tak fundamentalnej kwestii, jaką jest zakup mieszkania, które trzeba przecież spłacać przez kilkadziesiąt lat.

Zobacz także:Mieszkania gotowe do odbioru

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mieszkania staniały o 5% od początku tego roku. Fot. Fotolia
Mieszkania staniały o 5% od początku tego roku. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »