| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu nawet 2000 zł rocznie. Nowe budynki potrzebują mniej energii cieplnej niż te starsze, wybudowane przed 1986 r.

Na koszty utrzymania nieruchomości w Polsce aż w 50% składa się zapotrzebowanie na energię – wynika z danych Eurostat. Nabywcy mieszkań i domów powinni więc już na etapie poszukiwań zwracać uwagę na ten składnik kosztów. W najlepszej sytuacji są osoby, które same wybierają projekt domu. Mają wtedy duży wpływ na to, jakie będzie zapotrzebowanie nieruchomości na energię. W gorszej sytuacji są natomiast osoby, które kupują gotowe domy lub mieszkania, bo przynajmniej o części rozwiązań zastosowanych w tych nieruchomościach zdecydowano na etapie budowy.

Zdecydowanie najbardziej efektywne pod względem energetycznym są mieszkania z rynku pierwotnego. Szczególnie dotyczy to budynków oddanych do użytkowania od 2009 roku.

– Do każdego aktu notarialnego dołączana jest wtedy kopia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku – zauważa Tomasz Panabażys, wiceprezes Zarządu J.W. Construction Holding S.A.

Zobacz także: Mieszkania gotowe do odbioru

Gorzej jest na rynku wtórnym, gdzie to prawo praktycznie jest martwe. Do 2014 roku nie będzie żadnych sankcji wobec osób wynajmujących lub sprzedających nieruchomości używane bez certyfikatu. Większość nabywców dowiaduje się o tym, że może wymagać certyfikatu dopiero przy podpisywaniu umowy. Ponadto niewiele osób jest skłonnych ponieść dodatkowy, kilkusetzłotowy koszt sporządzenia oceny efektywności energetycznej nieruchomości, gdy nie jest to bezwzględnie wymagane prawem.

Najważniejsza jest cena

Wciąż niewielka popularność certyfikatów energetycznych może być powiązana z faktem, że przy wyborze lokalu większość nabywców zwraca uwagę na koszt zakupu, a nie utrzymania nieruchomości.

– Niewielu kupujących zauważa korzyści płynące z zastosowania rozwiązań energooszczędnych. Podnoszą one koszty zakupu, a te często decydują o tym czy lokal znajdzie nabywcę – tłumaczy Rafał Liponoga, dyrektor zarządzający Home Broker.

Zobacz także: Mniejsze mieszkania od deweloperów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »