| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu nawet 2000 zł rocznie. Nowe budynki potrzebują mniej energii cieplnej niż te starsze, wybudowane przed 1986 r.

Jest to główny powód tego, że zgodnie z danymi Home Broker mniej niż w jednej inwestycji na 20 można odnaleźć ponadstandardowe rozwiązania, które mogą przełożyć się w przyszłości na obniżenie kosztów użytkowania nieruchomości.

Za ile ogrzejemy dwa nowe pokoje?

Ile kosztuje ogrzanie mieszkania? Wiele zależy od wieku nieruchomości – te nowsze zazwyczaj mają niższe zapotrzebowanie na energię. Na przykład z certyfikatu energetycznego dla poznańskiej inwestycji firmy PBG Erigo przy ulicy Złotowskiej wynika, że przeciętny metr mieszkania będzie wymagał dostarczenia 92,7 kWh energii nieodnawialnej rocznie. Wartość ta uwzględnia przede wszystkim zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wody użytkowej, mieszkania oraz wentylacji. Gdyby przyjąć, że nieruchomość ma 50 mkw. i koszt wytworzenia 1kWh to 15 groszy (tyle zgodnie z majowymi danymi Viessmann kosztowało ogrzewanie węglem), to w dużym uproszczeniu można oszacować koszt ogrzewania na 695 złotych. Podobne wyniki charakteryzowałyby inwestycję Imaginarium III dewelopera Ronson i Marki 3 firmy IDA sp. z o.o.

Zobacz także: Pierwotny rynek mieszkaniowy w 2011 r. – raport

Dużo drożej w starym budynku

W przypadku starszych nieruchomości zapotrzebowanie na energię może być nawet trzykrotnie większe. Zgodnie z szacunkami serwisu infookno.pl, metr budynku wzniesionego przed 1986 rokiem może wymagać dostarczenia od 240 do 350 kWh energii rocznie. Dla modelowego przypadku oznacza to roczny rachunek na poziomie od 1800 do 2625 złotych, co jednak jest tylko bardzo ogólnym szacunkiem. Ponadto warto pamiętać, że przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji starszych budynków potrafi obniżyć rachunki za ciepło nawet do poziomu zbliżonego do tego obserwowanego we współczesnym budownictwie. Dotyczy to także bloków wzniesionych w technologii wielkopłytowej.

Zobacz także: W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Home Broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu nawet 2000 zł rocznie.
Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu nawet 2000 zł rocznie.

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »