| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Mniejsze mieszkania od deweloperów

Mniejsze mieszkania od deweloperów

Z roku na rok deweloperzy oddają do użytku mniejsze mieszkania – przeciętny lokal w październiku miał nieco ponad 60 mkw.

W przypadku lokali spółdzielczych w badanym okresie zmiany są niewielkie, a przeciętna powierzchnia mieszkań oscyluje w granicach od 56 do 59 mkw. Nie jest możliwe wyodrębnienie w tym przypadku trendów. Nie widać też dostosowania podaży lokali spółdzielczych do zmieniających się warunków rynkowych i potrzeb nabywców.

Mieszkania są nadal za duże

Zmiany podaży, widoczne w przypadku deweloperów, są pokłosiem dostosowania się podaży mieszkań do potrzeb nabywców po kryzysie. Te zostały zredukowane wraz ze spadkiem zdolności kredytowej przeciętnej rodziny. Zgodnie z danymi Home Broker, trzyosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto na początku 2007 roku mogła liczyć na kredyt w rodzimej walucie na 30 lat w kwocie 520 tys. zł. Obecnie jest to 390 tys. zł. Dlatego też potencjalni nabywcy poszukują obecnie mieszkań kompaktowych, a więc mających jak najmniejszy metraż przy zakładanej liczbie pokoi. Zgodnie z danymi Home Broker, przeciętny poszukiwany metraż to obecnie niewiele ponad 50 mkw. Najpopularniejsze mieszkania dwupokojowe powinny mieć natomiast niewiele ponad 45 mkw., aby spełniały wymagania przeciętnego kupującego. Wciąż więc zarówno deweloperzy, jak i spółdzielnie oddają do użytkowania mieszkania za duże względem potrzeb nabywców.

Zobacz także: W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z roku na rok deweloperzy oddają do użytku mniejsze mieszkania.
Z roku na rok deweloperzy oddają do użytku mniejsze mieszkania.

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »