| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Pierwotny rynek mieszkaniowy w 2011 r. – raport

Pierwotny rynek mieszkaniowy w 2011 r. – raport

Pierwotny rynek mieszkaniowy obfituje w liczne oferty nieruchomości. W ciągu roku ceny mieszkań spadły średnio o 2%. Jak kształtowała się sytuacja na rynku pierwotnym w 2011 r.? Przeczytaj raport portalu RynekPierwotny.com.

W Warszawie za metr kwadratowy nowego lokalu mieszkalnego zapłacimy dziś średnio  8 100 zł, w Krakowie – 6 700 zł. W obu tych miastach korekta cenowa mieszkań znajdujących się w ofercie deweloperów utrzymała się w okolicach 2,5 proc. Najniższe spadki cen miały miejsce w Gdańsku – o 0,7 proc. oraz w Poznaniu, gdzie ceny spadły o niespełna pół procenta w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego roku.

Rynek pierwotny w Warszawie

Aż 40 proc. mieszkań oferowanych w stolicy ma pomiędzy 40 a 60 metrów kwadratowych. O wiele mniej, bo 27 proc. dostępnych jest lokali o powierzchni 60–80 mkw. Osoby szukające dużych mieszkań o powierzchni 80–100 mkw. mają do wyboru około 3 500 ofert, czyli 17 proc. wszystkich lokali. Liczba apartamentów o powierzchni powyżej 100 mkw. nie przekracza natomiast 10 proc. wszystkich lokali pozostających w sprzedaży, w tym dostępna jest śladowa ilość mieszkań o powierzchni 150 metrów i większych. Stosunkowo uboga jest również oferta małych mieszkań poniżej 40 mkw., tak bardzo pożądanych obecnie przez większość nabywców. Stanowią one zaledwie 6 proc. wszystkich dostępnych na stołecznym rynku lokali.

Rynek pierwotny w Krakowie

W Krakowie w odróżnieniu od Warszawy mamy spory wybór ofert lokali do 40 metrów kwadratowych – jest ich obecnie ponad 1 300 i stanowią one 17 proc. całej oferty mieszkaniowej w tym mieście. Najwięcej, bo aż 49 proc. oferowanych lokali posiada od 40 do 60 mkw. Jedna czwarta mieszkań dostępnych w Krakowie ma powierzchnie pomiędzy 60 a 80 mkw.

Osoby poszukujące większych mieszkań powyżej 80 metrów kwadratowych mają znacznie mniejszy wybór – ta grupa ofert jest zdecydowanie za uboga jak na realia Krakowa. Lokale o powierzchni 80–100 mkw. stanowią zaledwie 6 proc. całej oferty, a apartamenty do 150 mkw. już tylko 2 proc. Aktualnie na rynku jest dostępnych kilka mieszkań o powierzchni powyżej 150 mkw.

Rynek pierwotny we Wrocławiu

W stolicy Dolnego Śląska, podobnie jak w Krakowie, zdecydowanie dominuje oferta lokali o  najbardziej poszukiwanym przedziale 40–60 mkw. Stanowią one 51 proc. wszystkich lokali dostępnych na wrocławskim rynku pierwotnym. Poszukujący lokali o pow. 60–80 mkw. mogą wybierać spośród 2000 ofert. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku największych metraży, których podobnie jak w Krakowie jest niedużo: te do 100 mkw. stanowią 7 proc. dostępnych lokali, powyżej 100 mkw. –  4 proc. wszystkich wystawionych do sprzedaży nowych mieszkań.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwotny rynek mieszkaniowy obfituje w liczne oferty nieruchomości. Fot. Fotolia
Pierwotny rynek mieszkaniowy obfituje w liczne oferty nieruchomości. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »