| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości a rynek kredytów

Rynek nieruchomości a rynek kredytów

Rynek nieruchomości w głównej mierze uzależniony jest od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. W ostatnim kwartale liczba nowo udzielonych kredytów była mniejsza. Jednocześnie niewiele spadły ceny transakcyjne mieszkań.

Trzeci kwartał br. przyniósł niewielką korektę – od 50 do 100 zł/mkw. – w największych ośrodkach miejskich w kraju. Dane zawarte w raporcie Związku Banków Polskich pokazują, że największy spadek cen sięgający 300 zł za metr kwadratowy miał miejsce we Wrocławiu. Z kolei w Gdańsku i Białymstoku odnotowane zostały niewielkie wzrosty średnich cen transakcyjnych.

8,2 tys. zł za mkw. w Warszawie

Jak podaje redNet Consulting, w Warszawie deweloperzy oferują obecnie mieszkania w średniej cenie 8,2 tys. zł, we Wrocławiu – 6,8 tys. zł, a w Krakowie – 7,1 tys. zł za mkw. Najmniej zapłacimy w Łodzi, bo za 5,1 tys. zł/mkw. i w Katowicach, gdzie 1 mkw. nowego mieszkania kupimy za niespełna 5 tys. zł/mkw.

Najtańsze mieszkania deweloperskie znajdziemy w projektach nowo wprowadzanych na rynek. Taniej można kupić je też z atrakcyjnym rabatem w już ukończonych inwestycjach, w których zostały tylko nieliczne lokale, przeważnie o większych metrażach. W niektórych miastach takie mieszkania stanowią znaczny odsetek podaży rynku pierwotnego.

Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania?

Najgorzej pod tym względem wypada  Łódź, gdzie aż 41 proc. oferty stanowią lokale budowane przed 2009 rokiem. W Szczecinie jest ich na rynku deweloperskim 24 proc., a w Trójmieście 20 proc. W Warszawie i we Wrocławiu niemal co piąty nowy lokal został zaprojektowany przed kryzysem (19 proc.). Najlepsza sytuacja jest w Krakowie i w Poznaniu, gdzie mieszkania realizowane przed 2009 rokiem stanowią 14 proc. oferty rynku pierwotnego (dane Rynekpierwotny.com).

W inwestycjach realizowanych w tym okresie w sprzedaży są często mieszkania w znacznie niższych cenach za metr kwadratowy niż wynoszą średnie stawki dla miasta czy dzielnicy. To dobra okazja dla osób chcących przeprowadzić się do większego lokum. Na warszawskim Osiedlu Lazurowa można na przykład kupić gotowe mieszkanie w cenie 5500 zł/mkw. Taką stawkę można było znaleźć dotąd wyłącznie w odległej od centrum miasta Białołęce. W najnowszej, promocyjnej ofercie firmy PBM Południe Development, która zrealizowała tę inwestycję, dostępne są jeszcze mieszkania o powierzchni od 58 do 94 mkw. Dla przykładu cena całkowita 70 metrowego mieszkania, które kosztuje teraz 386 430 zł brutto, obniżona została o ponad 49 000 zł.   

Na rynku nadal brakuje mieszkań

Mniejsza sprzedaż mieszkań i kredytów hipotecznych w ostatnim czasie, podyktowana względami finansowymi, które ograniczają Polaków, nie zmienia faktu, że w naszym kraju brakuje ponad milion mieszkań. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, liczba gospodarstw domowych w ubiegłym roku wyniosła w Polsce 14,49 mln, a mieszkań 13,42 mln. Wynika z tego, że deficyt mieszkaniowy utrzymuje się na poziomie ponad 1 mln jednostek mieszkaniowych.

Zobacz także: W 2012 r. będzie trudniej o kredyt hipoteczny

Jak obliczają analitycy Emmerson, przy założeniu, że przyrost mieszkań utrzymałby się na zeszłorocznym poziomie, tę lukę wypełniłby 9-letni proces produkcji mieszkań. Zauważają też, że pomimo prognozowanego zmniejszania się populacji w Polsce, jednocześnie będzie wzrastać liczba gospodarstw domowych, szczególnie jedno- i dwuosobowych. A to może jeszcze wydłużyć ten proces.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek nieruchomości w głównej mierze uzależniony jest od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Fot. Fotolia
Rynek nieruchomości w głównej mierze uzależniony jest od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »