| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Polacy nadal mieszkają w złych warunkach

Polacy nadal mieszkają w złych warunkach

Polacy nadal mieszkają w złych warunkach. Mimo że w Polsce coraz częściej buduje się nowoczesne apartamenty, duża część Polaków mieszka w lokalach o bardzo złym stanie technicznym.

Jak podaje najnowsze opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego „Gospodarka mieszkaniowa w 2010 r.” na koniec ubiegłego roku więcej niż jedno na dziesięć mieszkań w naszym kraju nie posiadało ustępu lub łazienki.

Zobacz także: Spadły ceny nowych i używanych mieszkań

Według Eurostatu Polska znajduje się powyżej unijnej średniej dla całej grupy 27 krajów wspólnoty w statystykach dotyczących m.in. wanny, kabiny prysznicowej czy toalety. Wynika to z faktu, że w naszym kraju, podobnie jak w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, bardzo powoli następuje renowacja nieruchomości mieszkalnych, które pochodzą z poprzednich epok. Należy podkreślić, że zaniedbane budynki znajdują się nie tylko w mniejszych miejscowościach. Również w głównych miastach Polski jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, czy Gdańsk można spotkać lokale mieszkalne położone zazwyczaj w niszczejących kamienicach. Ich standard odpowiada warunkom mieszkaniowym z początków ubiegłego wieku. Często stan techniczny takich obiektów sugerowałby, że nie nadają się one już do zamieszkania, a rozkład lokali oraz ich funkcjonalność nie pozwalają na skuteczne zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej. Przykładem mogą być tutaj nadal spotykane budynki z jedną toaletą i jedną łazienką na piętrze przypadającą na kilka mieszkań. Niestety w takich wypadkach niejednokrotnie właściciele nie posiadają środków wystarczających na renowację tego rodzaju obiektów.

Z drugiej strony ludzi mieszkających w takich budynkach często nie stać na opłatę wyższych czynszów, aby pokryć koszty przekształcenia ich do stanu zapewniającego godziwe użytkowanie. Ponadto warunkiem przeprowadzenia generalnego remontu w takich budynkach jest nieraz spełnienie wymogów konserwatora zabytków, które mogą znacznie podnieść koszta renowacji, skutecznie ją uniemożliwiając.

Zobacz także: Wtórny rynek nieruchomości we Wrocławiu

Zgodnie z przedstawionym zestawieniem standard polskich mieszkań ulega stopniowej poprawie, jednak tempo tego procesu pozostawia wiele do życzenia.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK