| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Sprawdź, czy stać Cię na dom

Sprawdź, czy stać Cię na dom

Nie wiesz, czy stać Cię na dom? Kredyt na zakup domu dostaniesz już przy zdolności kredytowej na poziomie 9 tys. zł. Ile kosztują domy na warszawskim rynku nieruchomości?

Najbardziej staniały najdroższe domy

Spadek cen domów plasujących się w najtańszym przedziale cenowym w porównaniu z 2010 rokiem wyniósł 5,7 proc. Stawki ofertowe nie przekroczyły w przypadku tej grupy ofert wartości 570 tys. zł. Chodzi tu o nieruchomości o wielkości do 130 mkw. na działkach o powierzchni nieprzekraczającej 200 mkw. Przed rokiem w górnej granicy stawek ich cena wynosiła 604 tys. zł, a wielkość sięgała 143 mkw., działka miała 290 mkw.

Najdroższe domy oferowane przez deweloperów w ciągu roku zaliczyły spadek ceny o 11,5 proc. Najtańszy dom w najwyższym przedziale cenowym oferowany był na targach za 792 tys. zł. Przed rokiem było to 895 tys. zł, a jeszcze rok wcześniej 1 mln 77 tys. zł. Zmalał też w tym czasie metraż domów w tej grupie o 7,2 proc., ze 191 do 177 mkw., podobnie jak wielkość działek.

Zobacz także: Osiedle Świerkowa Polana II pod Poznaniem

Trzeba zaznaczyć też, że na rynku deweloperskim zdarzają się atrakcyjne promocje. Deweloperzy oferują wysokie rabaty na nieruchomości w ukończonych już inwestycjach. Przy ulicy Kadetów w warszawskim Wawrze na Osiedlu Przytulnym można kupić gotowe segmenty nawet o 20 proc. taniej. Każdy z domów oferowanych przez BARC Warszawa S.A., o powierzchni 163–196 mkw., położonych na działkach 300–550 mkw. jest teraz tańszy o 200 tysięcy złotych. Najtańszy 177-metrowy segment można kupić już za 795 tys. zł.

Deweloperzy budują mniejsze domy

Obniżka cen domów oferowanych na jesiennych targach wygenerowana została także dzięki znacznemu, bo niemal 15 proc. spadkowi ich metrażu. Domy sprzedawane przed rokiem miały średnią powierzchnię 174 mkw., a w roku bieżącym ich przeciętny metraż wynosił 148 mkw. Firm deweloperskie dopasowały swoją ofertę do dzisiejszych potrzeb i możliwości kupujących.

Mocno skurczyła się również wielkość działek, na których posadowione są oferowane domy. Powierzchnia parceli zmalała prawie o jedną trzecią (o 31,6 proc. wg danych Open Finance). Wielkość przeciętnej działki z 510 mkw. zmniejszyła się w ciągu roku do 350 mkw.

Co ciekawe, zupełnie odmienny trend zauważalny jest w budownictwie indywidualnym. Od 2006 do końca 2008 roku przeciętna powierzchnia nieruchomości mieszkalnej budowanej przez osobę fizyczną miała podobną wielkość 142–144 mkw. Paradoksalnie kryzys przyniósł w tym wypadku wzrost średniej powierzchni budowanych nieruchomości. Od 2009 roku zwiększył się przeciętny metraż domów wznoszonych indywidualnie o ponad 3 mkw. i wynosi obecnie ok. 145 mkw., podaje Home Broker.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt na zakup domu dostaniesz już przy zdolności kredytowej na poziomie 9 tys. zł. Fot. Fotolia
Kredyt na zakup domu dostaniesz już przy zdolności kredytowej na poziomie 9 tys. zł. Fot. Fotolia

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »