| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rośnie zainteresowanie kompaktowymi mieszkaniami

Rośnie zainteresowanie kompaktowymi mieszkaniami

Rośnie zainteresowanie kompaktowymi mieszkaniami i te potrzeby starają się realizować deweloperzy w swoich inwestycjach mieszkaniowych. Nowe mieszkania mają mniejszą powierzchnię i są bardziej funkcjonalne.

Dopiero w kryzysowym 2009 roku nastąpił widoczny spadek przeciętnych powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Taki trend trwa do dziś. Jednak nie postępuje on szybko, bo specyfika prawie dwuletniego procesu budowy mieszkań wymusza taki okres dostosowawczy. Nie mniej w ciągu ostatnich trzech lat przeciętna wielkość mieszkania oddawanego do użytkowania przez dewelopera zmniejszyła się zaledwie o 3 metry.

Tańsze są mieszkania w budowie

W Warszawie najwięcej, bo aż 30 proc. nowych mieszkań znajdujących się w ofercie rynkowej stanowią  lokale wprowadzone do sprzedaży w pierwszej połowie 2011 roku (Emmerson). Z kolei jak obliczają analitycy redNet Consulting w stolicy można kupić ok. 4 tys. mieszkań, które będą gotowe za dwa lata.

Zobacz także: Mieszkania z wielkiej płyty sprzedają się najszybciej

Mieszkania w inwestycjach, których budowa dopiero się rozpoczęła, są tańsze od tych, które są już gotowe o 9–14 proc. (dane serwisu RynekPierwotny.com). Wynika to z tego, że ich ceny są niższe o ok. 3–5 proc. za każdy mkw., w porównaniu z cenami lokali ukończonymi w bieżącym roku. A dodatkowo mieszkania, które będą gotowe za dwa lata, mają mniejsze metraże niż te już wybudowane. Powierzchnia kawalerek jest w nich mniejsza przeciętnie o ok. 3 mkw., mieszkań dwupokojowych o ok. 4 mkw., a lokali trzypokojowych, których powierzchnia wynosi teraz średnio 53 mkw., aż o 6 mkw. (analiza portalu RynekPierwotny.com).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »