| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich

Ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich

Ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich nie do końca będzie chronić kupujących mieszkania. Nabywca nadal będzie ponosił ryzyko związane m.in. z kupnem jeszcze niewybudowanej nieruchomości.

–Wprowadzenie 30-dniowego terminu liczonego od dnia zawarcia umowy do skorzystania z prawa do odstąpienia nie wprowadza istotnej ochrony dla nabywców, a przedłuża jedynie o miesiąc czas niepewności pomiędzy stronami – mówi Joanna Szanser-Smagacz.

Jakie zagrożenie niesie ze sobą ustawa?

Radca prawny podkreśla też, że konsekwencją przyjęcia w umowie 30-dniowego okresu na odstąpienie przez nabywcę od umowy jest to, że inne udogodnienia zawarte w umowie z deweloperem, w tym zwrot wpłaconych kwot z rachunku powierniczego, nie przysługują od 31. dnia liczonego od dnia zawarcia umowy do czasu, w którym upłynie termin do zawarcia umowy przenoszącej prawo do mieszkania.

– Innymi słowy, jeśli nic się nie będzie działo na budowie przez rok lub dwa, nabywcy nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu wpłaconych kwot na zasadach opisanych w ustawie – ostrzega radca prawny.

Zobacz także: Ustawa deweloperska ma chronić nabywców nieruchomości

W sytuacji jednak, gdy deweloper mieszkanie wybuduje, na przykład po dwóch latach od podpisania umowy z nabywcą, i będzie się ono różnić od opisu zawartego w prospekcie informacyjnym, nabywca nie będzie mógł z tego powodu odstąpić od umowy. Co więcej, ustawa nie wprowadza żadnej dodatkowej ochrony nabywcy w sytuacji, gdyby deweloper chciał podnieść cenę lokalu z uwagi na dodatkowy metraż. W takim przypadku nabywca – jak do tej pory - może dochodzić swoich praw z Kodeksu Cywilnego, powołując się na nienależyte wykonanie umowy.

W jakich okolicznościach nabywca może odstąpić od umowy z deweloperem w ciągu 30 dni od jej zwarcia:

• gdy umowa nie zawiera elementów przewidzianych w ustawie;

• gdy istnieje sprzeczność umowy z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym;

• gdy istnieje niezgodność informacji zawartych w prospekcie informacyjnym (lub w załącznikach), na podstawie których zawarto umowę ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy;

• gdy deweloper nie doręczył nabywcy zgodnie z zasadami opisanymi w ustawie prospektu informacyjnego;

• gdy prospekt informacyjny, na podstawie którego zawarto umowę deweloperską nie zawiera wymaganych ustawą informacji.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich nie do końca będzie chronić kupujących mieszkania. Fot. Fotolia
Ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich nie do końca będzie chronić kupujących mieszkania. Fot. Fotolia

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »