| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rośnie podaż na rynku deweloperskim

Rośnie podaż na rynku deweloperskim

Rośnie podaż na rynku deweloperskim przy jednoczesnym wzroście popytu na nowe mieszkania.

Pomimo zwiększającej się podaży, liczba gotowych mieszkań wolno maleje także w pozostałych miastach. Łączny poziom sprzedaży w minionych czterech kwartałach w większości miast był nieco wyższy od długoterminowej przeciętnej liczby mieszkań sprzedawanych na tych rynkach. Analitycy REAS piszą nawet, że obecna sprzedaż powinna być postrzegana jako sukces branży.

Niższe ceny w Warszawie

Powód jest prosty. Lepsze dostosowanie podaży do oczekiwań nabywców przy nieznacznej korekcie cen. W większości miast średnie ceny nowo wprowadzonych do sprzedaży mieszkań i pozostających w ofercie nieco zmalały, co wobec rosnącej inflacji oznacza dość wyraźny spadek cen realnych.

Zobacz także: Najciekawsze nieruchomości w Warszawie

– Sprzedaż, która utrzymuje się na zadawalającym poziomie, świadczy o tym, że obecne stołeczne stawki są do zaakceptowania przez klientów. Poziom cen we wprowadzanych teraz na warszawski rynek inwestycjach jest teraz niższy niż rok temu. W inwestycji Nowa Wileńska, której realizację rozpoczęliśmy w pierwszej połowie tego roku na warszawskiej Pradze, mamy w ofercie mieszkania już od 7190 zł/mkw. Najtańszy lokal jest do nabycia za mniej niż 200 tys. zł. – komentuje Michał Wilczewski z firmy Budrem.  

Jak obliczają analitycy Emmerson, od początku 2010 roku średnia cena nowych mieszkań w Warszawie spadła o prawie 6 proc. W raporcie tej firmy za III kwartał br. możemy przeczytać, że 1 mkw. mieszkania na rynku deweloperskim kosztuje teraz średnio 8,5 tys. zł/mkw. Z kolei analitycy redNet Consulting szacują przeciętną stawkę w Warszawie na 8 180 zł/mkw.  Z obliczeń firmy REAS wynika natomiast, że mieszkanie od dewelopera w Warszawie kosztuje jeszcze mniej. Przeciętną cenę nowego mieszkania w stolicy wyliczają dziś na 7 989 zł.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rośnie podaż na rynku deweloperskim przy jednoczesnym wzroście popytu na nowe mieszkania. Fot. materiały prasowe
Rośnie podaż na rynku deweloperskim przy jednoczesnym wzroście popytu na nowe mieszkania. Fot. materiały prasowe

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »