| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Na rynku mieszkaniowym panuje pesymizm

Na rynku mieszkaniowym panuje pesymizm

Na rynku mieszkaniowym panuje pesymizm – taki wniosek wynika z raportu przygotowanego przez Home Broker. Doradcy prognozują również trzyprocentowy spadek cen mieszkań.

Pesymizm na rynku mieszkań

Powody pesymizmu na rynku pozostają od miesięcy niezmienne.

– Na rynek wpływają ograniczenia programu „Rodzina na Swoim”, rekordowa podaż nowych mieszkań i rosnąca konkurencja między deweloperami, która wpływa także na obniżki cen mieszkań używanych – wylicza Przemysław Pączek, doradca Home Broker z Warszawy.

Nie bez znaczenia są także obawy przed drugą falą kryzysu.

Zobacz także: Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami

Z drugiej strony trzeba pamiętać o niedoborze mieszkań w Polsce, którą rząd szacuje na 1,5 miliona. Część z osób nieposiadających własnego „M” zabezpiecza swoje potrzeby mieszkaniowe na rynku najmu, co pośrednio także wpływa na ceny mieszkań. Wysoki popyt na najem winduje jego ceny, co podnosi atrakcyjność inwestowania w mieszkania na wynajem, a więc stymuluje popyt na zakup lokali. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że zgodnie z danymi GUS Polacy mają do dyspozycji coraz więcej pieniędzy. We wrześniu zatrudnienie wzrosło bowiem o 2,8%, a wynagrodzenia o 5,2%. W efekcie rośnie grupa osób, które stać na zakup własnych „czterech kątów”. Nie zmienia to jednak faktu, że własne mieszkanie jest w Polsce dobrem trudno osiągalnym. Za przeciętną pensję netto mieszkaniec Krakowa może kupić zaledwie 0,3 metra używanego mieszkania. W niewiele lepszej sytuacji byłaby osoba mieszkająca w Warszawie lub Wrocławiu. Tam za przeciętną pensję netto można kupić 0,4 metra mieszkania – wynika z szacunków Home Broker. Najlepiej pod tym względem plasują się Katowice. Mieszkaniec stolicy województwa śląskiego może za miesięczną pensję kupić 0,8 metra przeciętnego lokalu.

Katowice nadal najlepsze

Do tej pory relatywnie wysokie możliwości zakupowe mieszkańców Katowic były jednym z głównych argumentów tamtejszych doradców, które przemawiały za wzrostami cen w kolejnych 12 miesiącach. Październikowa prognoza mówi o korekcie cen o 2,3%. Wciąż jest to wynik lepszy niż średnia dla największych miast w kraju. Większych spadków można się spodziewać w Lublinie, Poznaniu i w Warszawie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »