| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > W Warszawie powstaje więcej apartamentów

W Warszawie powstaje więcej apartamentów

W Warszawie powstaje więcej apartamentów. Jednocześnie, ceny luksusowych mieszkań nieznacznie zmalały. Gdzie w stolicy znajduje się najwięcej apartamentów?

Różne ceny apartamentów

Zdarza się, że ceny wysokiej jakości mieszkań są zbliżone do średniej stawki dla całego miasta. Deweloperzy starają się oferować tańsze lokale. W pewnym stopniu dotyczy to też tych inwestorów, którzy budują mieszkania w wysokim standardzie. Przykładem może być inwestycja Apartamenty Wilanowska na Mokotowie, której drugi etap budowy jest teraz realizowany. Można w niej znaleźć mieszkania w różnych cenach. Rogowski Development oferuje na tym osiedlu apartamenty w przedziale cenowym od 7,8 tys. zł do 12,7 tys. zł/mkw.  

W wyższych budynkach można kupić tańsze i mniejsze lokale. W budynkach czteropiętrowych, które usytuowane są najbliżej terenów rezerwatu przyrody i Potoku Służewieckiego, znajdują się apartamenty wyższej klasy. W sprzedaży są m.in. dwupoziomowe, 320-metrowe penthousy z tarasami na dachowymi, klimatyzacją we wszystkich pomieszczeniach  i pokojami kominkowymi.

Na rynku warszawskim można też znaleźć luksusowe mieszkania w bajońskich cenach. Lokal apartamentowy w stanie deweloperskim w stolicy może kosztować nawet 45 tys. zł/mkw., a cena całkowita takiego mieszkania przekraczać kwotę 7 mln zł. Przy takich stawkach średnia cena mkw. apartamentu, którą analitycy Emmerson obliczają w trzecim kwartale br. na 11,8 tys. zł, wydaje się niska. Tym bardziej, że w poprzednim kwartale przeciętna stawka dla miasta była o 200 zł/mkw. wyższa.     

Zobacz także: Jak firmy wybierają lokale biurowe?

Mniej apartamentów

Według danych zawartych w ostatnim raporcie Emmerson, w okresie od lipca do września br. liczba apartamentów, które można kupić w Warszawie na rynku pierwotnym, zwiększyła się. Podaż w tym segmencie rynku rośnie jednak wolniej niż cała oferta rynkowa. Mimo że liczba mieszkań o wysokim standardzie w ofercie stołecznego rynku nieco się zwiększyła, udział lokali mieszkalnych z wyższej półki w podaży stopniowo się zmniejsza.

Na koniec września warszawski rynek pierwotny oferował 3,9 tys. apartamentów. Co piąte lokum sprzedawane przez deweloperów miało wyższy standard. Dla porównania, w drugim kwartale tego roku takich mieszkań było w Warszawie 3,7 tys. Gwałtowny przypływ na rynek nowych lokali spowodował, że w stolicy do kupienia jest dziś ogółem aż 19 tys. mieszkań. Procentowy udział apartamentów w tej liczbie jednak maleje.  

Najwięcej apartamentów na Mokotowie

Pod względem wielkości oferty mieszkaniowej w segmencie apartamentowym króluje Mokotów, który wyprzedza Śródmieście. Powodem ograniczenia działalności deweloperskiej w ścisłym centrum Warszawy jest zwarta zabudowa oraz wysokie ceny ziemi. Na Mokotowie znacznie łatwiej jest o odpowiedni teren pod nowe inwestycje. Apartamentów można w stolicy szukać jeszcze na terenie Woli, Żoliborza, Ochoty czy Wilanowa. Nie znajdziemy ich zaś na Ursynowie, Targówku i w Wesołej.

Zobacz także: Galeria Łodygowa – nowa inwestycja dewelopera Dolcan

O luksusowym apartamencie albo penthouse marzą wszyscy. Kto je kupuje? Osoby zainteresowane takimi lokalami zazwyczaj chcą podkreślić swój status społeczny. Poszukują więc wyjątkowych mieszkań. Ta oferta nie jest skierowana do rodzin z dziećmi. Grupę klientów deweloperów kupujących tego typu nieruchomości stanowią głównie biznesmeni, kadra zarządzająca czy przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Są to zwykle osoby w wieku od 30 do 40 lat, posiadające zdolności finansowe znacznie większe niż przeciętne. Zakup nieruchomości traktują często jak lokatę kapitału.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK