| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kupno czy wynajem mieszkania?

Kupno czy wynajem mieszkania?

Kupno mieszkania może stać się niebawem bardziej opłacalne niż wynajem lokalu. Nieruchomości tanieją, a koszty związane z wynajem niedługo będą równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu.

Stawki czynszów co roku rosną. Dane GUS wskazują, że w ostatnich 5 latach najem co roku drożał przeciętnie o 4,4 proc. Zwiększały się też nieco opłaty wnoszone na rachunek wspólnot mieszkaniowych. Uwzględniając inflację, dynamika wzrostu czynszu wynosiła realnie co roku średnio 2,7 proc. Przyjmując, że w kolejnych latach zachodziłyby identyczne zmiany, to koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania w Warszawie, które średnio od dewelopera kosztuje dziś ponad 408 tys. zł, byłby wyższy od comiesięcznego kosztu spłaty kredytu za 5 lat. W tym czasie można się spodziewać wzrostu miesięcznych opłat za najem dwupokojowego mieszkania do kwoty 2,9 tys. zł z obecnych 2,3 tys. zł. Za 5 lat w stolicy wynajem takiego lokalu będzie już nieopłacalny pod warunkiem, że obowiązujące oprocentowanie kredytów hipotecznych na poziomie 6 proc. nie zmieni się.

Rosnące stawki za wynajem mieszkań przekładają się na decyzje zakupowe. Powrót do zakupów inwestycyjnych potwierdzają warszawscy deweloperzy.

– Osoby trafiające do naszego biura sprzedaży często chcą dokonać zakupu mieszkań pod wynajem. Kupują też z myślą o dzieciach, traktując inwestycję jako lokatę pieniędzy i licząc na wzrost wartości inwestycji po powstaniu drugiej linii warszawskiego metra. Na osiedlu Nowa Wileńska oferujemy głównie niewielkie mieszkania o powierzchni do 50 mkw., których pewna część kwalifikuje się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą, bo mieści się w nowym limicie cen (7011 zł/mkw.). Pod wynajem najczęściej kupowane są najmniejsze dwupokojowe mieszkania o metrażu 33–38 mkw. – tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem, która realizuje inwestycję przy ulicy Wileńskiej na warszawskiej Pradze.        

Zobacz także: Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

Jak oblicza Home Broker, najdłużej na zrównanie się opłat czynszowych za wynajem z tymi z tytułu spłaty kredytu trzeba będzie czekać w Poznaniu. Wynajęcie dwóch pokoi, które na rynku poznańskim deweloperskim kosztują 305 tys. zł, trzeba zapłacić 1,5 tys. zł miesięcznie. Przy obecnym oprocentowaniu kredytów w rodzimej walucie na poziomie 6 proc. rozpatrywany kredyt na 100 proc. wartości mieszkania na 30 lat kosztowałby 1,8 tys. zł miesięcznie. Do tego spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa żądałaby za taki lokal ok. 364 zł miesięcznie. Zgodnie z obserwowanymi w ostatnich pięciu latach tendencjami zawartymi w zestawieniach GUS, czynsz najmu przewyższyłby łączny koszt utrzymania i raty kredytu dopiero za 10 lat.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK