| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Mniejszy czynsz za mieszkanie?

Mniejszy czynsz za mieszkanie?

Mniejszy czynsz za mieszkanie to możliwość, którą daje przynależność do spółdzielni mieszkaniowej. Członkostwo w spółdzielni to nie tylko niższy czynsz, ale także odpowiedzialność za długi spółdzielni. Przeczytaj raport Home Broker.

Koszty użytkowania mieszkania wzrosły pomiędzy lipcem tego i zeszłego roku o 6,3% (zgodnie z najświeższymi danymi GUS). Mocno wpłynęły na to podwyżki cen nośników energii, które w analogicznym okresie wyniosły 7,3%. Obecnie koszt utrzymania metra dwupokojowego mieszkania wynosi przeciętnie 6,9 zł za m kw. – wynika z danych Home Broker zebranych dla 13 dużych miast. Z najwyższymi kosztami muszą liczyć się mieszkańcy Warszawy, którzy za utrzymanie metra mieszkania zapłacą średnio 8,6 zł miesięcznie. W znacznie lepszej sytuacji są mieszkańcy Krakowa i Gdyni. Muszą oni zarezerwować przeciętnie mniej niż 6,2 zł na utrzymanie jednego metra.

Inwestycje w alternatywne źródła energii

Nie powinna więc dziwić popularność inwestycji w alternatywne źródła energii lub termomodernizację. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu nakłady pochłaniają znaczne kwoty, a ponadto zwracają się przeważnie w perspektywie kilku lub kilkunastu lat.

Zobacz także: Kupno mieszkania przez młode małżeństwa

Spółdzielnie mieszkaniowe

Znacznie szybciej można za to odczuć różnicę w kosztach utrzymania mieszkania, wchodząc w poczet członków spółdzielni. Aż w 74% z przebadanych przez Home Broker spółdzielni ich członkowie płacą bowiem niższe czynsze. Dotyczy to niemałej rzeszy obywateli.

– W lokalach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe może mieszkać przeszło 9 milionów Polaków – szacuje Jan Sułowski, Prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

O tym, jak zmienią się comiesięczne koszty utrzymania mieszkania, decyduje w dużym stopniu to, czy spółdzielnia posiada w swoich zasobach nieruchomości mogące generować dochód. Szczególnie chodzi tu o lokale użytkowe wynajmowane pod różnego rodzaju działalność gospodarczą.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mniejszy czynsz za mieszkanie to możliwość, którą daje przynależność do spółdzielni mieszkaniowej.
Mniejszy czynsz za mieszkanie to możliwość, którą daje przynależność do spółdzielni mieszkaniowej.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »