| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Co się bardziej opłaca? Samodzielnie wybudować dom czy kupić gotowy od dewelopera?

Co się bardziej opłaca? Samodzielnie wybudować dom czy kupić gotowy od dewelopera?

Wielu Polaków, którzy chcą zamieszkać we własnym domu, staje przed dylematem: wybudować go samodzielnie, czy kupić od dewelopera? Głównym czynnikiem przy podjęciu tej decyzji jest cena. W jakim stopniu ceny nieruchomości na rynku odbiegają od kosztów budowy? Czy zawsze dom od dewelopera będzie droższy?

Poza tym światowy wzrost cen surowców powoduje zwyżkę cen wszystkich produktów, nie tylko materiałów budowlanych. Dlatego wprowadzenie korekt cenowych umożliwiających funkcjonowanie firmom produkcyjnym jest nieuchronne.

Drożeją też koszty robocizny. Czasy, kiedy kilku ukraińskich fachowców zbudowało nam dom za pięć tysięcy złotych bezpowrotnie minęły. Jak podaje Rzeczpospolita, rynek notuje teraz znaczny wzrost popytu na usługi firm budujących domy. Popyt na usługi budowlano-montażowe w maju br. był 10-20 proc. wyższy niż w kwietniu tego roku. Rosnące zapotrzebowanie spowodowało wzrost stawek za większość robót. Ceny usług budowlano-montażowych poszły w górę o 2-3 proc. Analitycy rynku przewidują dalsze wzrosty w kolejnych miesiącach, do których przyczyni się także otwarcie rynku pracy w Niemczech.

W jakim stopniu ceny nieruchomości na rynku odbiegają od kosztów budowy?

Jak wynika z analizy serwisu Morizon.pl, przeciętna ofertowa cena mkw. domu z działką, liczona dla 19 miast wyniosła ponad 4 tys. zł, zakładając, że grunt najczęściej miał powierzchnię ok. 500 mkw.

Chcąc budować samemu, przy średniej stawce 440 zł. za mkw. działki za statystyczną parcelę trzeba wydać ok. 222 tys. zł. Analitycy z Morizon.pl przyjęli, że firma budowlana wycenia budowę mkw. domu w technologii murowanej na 2 tys. zł. Koszt budowy 150-metrowego domu wyniesie więc ok. 300 tys. zł. Doliczając cenę działki, taka inwestycja pochłonęłaby ok. 522 tys. zł. To średni koszt budowy dla rynku w całym kraju.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Wyniki analizy Morizon.pl mówią również, że w Warszawie na budowie domu można zaoszczędzić 5,47 proc. Analitycy opracowując wyliczenie przyjęli, że na ziemię wydamy ok. 541 tys. zł, a na budowę 300 tys. zł. Zakładając, że przeciętna cena transakcyjna mkw. gruntu w stolicy to 1 tys. zł. Dom o powierzchni 150 mkw. w stanie deweloperskim będziemy mieli za ok. 841 tys. zł.

Na warszawskim rynku średnia cena transakcyjna mkw. używanego domu z działką to 5,9 tys. zł. Na 150-metrowy gotowy budynek wydamy więc przeciętnie 890,5 tys. zł.

W zbliżonej cenie znajdziemy również w Warszawie wiele domów w ofercie deweloperów. – Dla klientów kupujących oddane już do użytku segmenty na Osiedlu Przytulnym, które znajdują się w okolicy Wału Miedzyszyńskiego i ul. Kadetów najważniejsza jest właśnie lokalizacja. Takie położenie pozwala na szybki dojazd do centrum. Osoby, które wcześniej rozpatrywały kupno działki i wybudowanie domu metodą gospodarczą przychodzą do naszego biura sprzedaży. Przekonały się, że koszt takiej inwestycji ze względu obecne ceny gruntu w tym rejonie mógłby przewyższyć koszt kupna gotowej nieruchomości – twierdzi Wojciech Stisz, specjalista ds. Marketingu w BARC Warszawa S.A.      

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W jakim stopniu ceny nieruchomości na rynku odbiegają od kosztów budowy? Czy zawsze dom od dewelopera będzie droższy? Osiedle Przytulne. Fot. BARC Warszawa S.A.
W jakim stopniu ceny nieruchomości na rynku odbiegają od kosztów budowy? Czy zawsze dom od dewelopera będzie droższy? Osiedle Przytulne. Fot. BARC Warszawa S.A.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »