| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak duże mieszkania posiadają bogaci Europejczycy?

Jak duże mieszkania posiadają bogaci Europejczycy?

W Polsce na rodzinę trzyosobową przypada 2,7 pokoju. Natomiast rodziny żyjące powyżej progu ubóstwa mogą sobie pozwolić na zakup 3 pokoi. Jak ten podział rozkłada się w innych krajach Unii Europejskiej? Jest to związane z rozwojem gospodarki państwa czy wielkością obszaru kraju? Dowiedz się, które rodziny w państwach Unii Europejskiej mają największe mieszkania, a które najmniejsze.

Niezależnie od poziomu osiąganych dochodów obywatele większości krajów Unii posiadają nieruchomości o zbliżonej wielkości. Statystyki Eurostatu o przeciętnej liczbie pokoi przypadającej na mieszkańca uwzględniają dwa poziomy osiąganego dochodu – poniżej i powyżej progu ubóstwa. Za poziom ten uznaje się dochód niższy, niż 60% mediany w danym kraju.

Średnia wielkość mieszkania trzyosobowej rodziny wewnątrz krajów „starej” jak i „nowej” Unii nie różni się znacząco w zależności od poziomu osiąganego dochodu. W państwach, które wstąpiły do Wspólnoty po 2004 roku, uboższe familie posiadają średnio 2,7 pokoju, natomiast bogatsze o 0,3 więcej, czyli 3 izby. W przypadku pozostałych krajów Unii przeciętna nieruchomość jest znacznie większa. Wskaźniki te wynoszą odpowiednio 3,9 pokoju i 4,2 pokoje, co łączyć należy z wyższym poziomem rozwoju gospodarczego krajów, które tworzyły Wspólnotę przed 2004 rokiem. Trzeba jednak zauważyć, że różnica w wielkości nieruchomości na poziomie 0,3 izby pomiędzy rodzinami o różnym poziomie dochodu jest identyczna jak w przypadku „nowych” i „starych” członków Unii. Można więc uogólnić, że nawet rodzina osiągająca w unijnym kraju dochód poniżej poziomu ubóstwa zazwyczaj posiada niewiele mniejszą nieruchomość niż familia lepiej zarabiająca.

W skrajnym przypadku może się nawet okazać, że nie występuje żadne rozróżnienie w wielkości nieruchomości zajmowanej przez familie o różnych zarobkach. Przeciętna wielkość mieszkania trzyosobowej rodziny z dochodem poniżej i powyżej poziomu ubóstwa jest identyczna w takich krajach jak: Hiszpania, Holandia, Litwa, Rumunia czy Węgry. Jak widać, są to państwa o różnym poziomie rozwoju gospodarczego. W przypadku Holandii czy Hiszpanii przeciętna trzyosobowa rodzina mieszka w nieruchomości o 5,1 pokojach. Na Węgrzech natomiast modelowa familia miałaby do dyspozycji jedynie 2,4 pokoi.

Zobacz także: To kobiety decydują na rynku nieruchomości

W Polsce różnice w wielkości nieruchomości należących do trzyosobowych rodzin poniżej i powyżej progu ubóstwa nie przekracza 0,3 pokoju. Gorzej sytuowani zajmują 2,7 pokoi, a lepiej zarabiający 3 pokoje. Zgodnie z europejskimi standardami przeciętne polskie mieszkanie jest więc przeludnione. Małżeństwo z jednym dzieckiem w wieku szkolnym powinno mieć bowiem do dyspozycji cztery pokoje. Dysproporcja widoczna na rodzimym rynku jest identyczna jak w przypadku unijnej średniej i aż 9 krajów wspólnoty.

Zobacz także: Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? Plusy i minusy

Nie oznacza to jednak, że w Europie nie ma krajów, gdzie sytuacja mieszkaniowa uboższych rodzin nie jest znacznie gorsza niż tych lepiej sytuowanych. Największa dysproporcja ma miejsce w Austrii, Luksemburgu i Belgii. Gorzej sytuowane rodziny mają tam do dyspozycji odpowiednio 3, 3,9 i 4,5 pokoi, czyli o 1,2 izby mniej niż lepiej zarabiające familie. W Austrii różnica sięga więc aż 40%.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Średnia wielkość mieszkania trzyosobowej rodziny wewnątrz krajów „starej” jak i „nowej” Unii nie różni się znacząco w zależności od poziomu osiąganego dochodu. W państwach, które wstąpiły do Wspólnoty po 2004 roku, uboższe familie posiadają średnio 2,7 pokoju, natomiast bogatsze o 0,3 więcej, czyli 3 izby.
Średnia wielkość mieszkania trzyosobowej rodziny wewnątrz krajów „starej” jak i „nowej” Unii nie różni się znacząco w zależności od poziomu osiąganego dochodu. W państwach, które wstąpiły do Wspólnoty po 2004 roku, uboższe familie posiadają średnio 2,7 pokoju, natomiast bogatsze o 0,3 więcej, czyli 3 izby.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK