| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? Plusy i minusy

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? Plusy i minusy

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? W I półroczu br. nabywcy kupowali głównie nieruchomości z rynku pierwotnego. W Warszawie na kupno nowego M od dewelopera zdecydowała się mniej więcej połowa nabywców. Czym kierują się nabywcy, kupując mieszkanie?

Chęć posiadania nowego mieszkania, niskie opłaty czynszowe oraz możliwość wykończenia mieszkania według własnych potrzeb to najważniejsze czynniki, które decydują o wyborze rynku pierwotnego przez nabywców – wskazują badania przeprowadzone przez Home Broker. Wybór rynku wtórnego najczęściej motywowany jest z kolei chęcią zakupu mieszkania, które można zobaczyć, rozwiniętą infrastrukturą oraz możliwością szybkiego wprowadzenia się.

Zobacz także: Zwróć uwagę na powierzchnię kupowanego mieszkania

Mieszkanie? Najważniejsze żeby było nowe 

Osoby, które wybierają rynek pierwotny najczęściej wskazują na chęć posiadania nowego lokalu, jako główną przyczynę wyboru właśnie tego rynku – wskazują badania przeprowadzone przez Home Broker w dniach 13-20 maja 2011 na grupie 1016 respondentów. W przypadku motywów wyboru mieszkań nowych hierarchia ważności przyczyn wygląda następująco:

  1. chęć posiadania nowego mieszkania,
  2. niskie opłaty czynszowe,
  3. możliwość wykończenia mieszkania według własnych upodobań,
  4. brak prowizji dla pośrednika,
  5. możliwość szybkiego wzrostu wartości nieruchomości.

W badaniu respondenci mogli określić ważność danej przyczyny w trzystopniowej skali: bardzo istotny, średnio istotny, nieistotny. Chęć posiadania nowego mieszkania jest bardzo istotna lub średnio istotna dla 86% badanych, którzy zadeklarowali zakup na rynku pierwotnym. Analogicznie wygląda wynik w przypadku możliwości wykończenia mieszkania według własnych potrzeb, aczkolwiek mniej badanych uznaje ten czynnik za bardzo istotny (stąd dopiero trzecie miejsce w hierarchii). Niskie opłaty czynszowe są bardzo istotne lub średnio istotne dla 87% respondentów deklarujących wybór rynku pierwotnego. Najmniej istotnym czynnikiem okazała jest z kolei możliwość szybkiego wzrostu wartości nieruchomości. Co trzeci badany uznaje, że jest to kwestia nieistotna. Może to świadczyć o tym, że respondenci rzadko patrzą na zakup mieszkania jak na inwestycję, bądź po prostu nie mają na ten temat wiedzy. 

Zobacz także: Kupno mieszkania - czy mogę ingerować w projekt?

Zgodnie z badaniami Home Broker, im potencjalny nabywca jest młodszy, tym ważniejsza jest dla niego możliwość zakupu nowego lokalu. Jest to bardzo istotne dla co drugiej osoby w wieku ponad 55 lat i dla dwóch na trzech respondentów przed 36 rokiem życia. W drugiej z tych grup więcej osób ma też nadzieję, że na nowym mieszkaniu zarobi. Za bardzo istotne uznało ten czynnik aż 65% osób w wieku do 35 lat.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK