| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Kupno mieszkania - czy mogę ingerować w projekt?

Kupno mieszkania - czy mogę ingerować w projekt?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym pozwala nabywcy na ingerencję w rozkład mieszkania (ścianki działowe) czy układ instalacji elektrycznej (przesunięcie gniazdek elektrycznych) na etapie budowy nieruchomości. Czasami bez kosztów, czasami za niewielką dopłatą, można zmienić charakter pomieszczeń nowego mieszkania zgodnie z gustem czy potrzebami.

Domy lub mieszkania z rynku wtórnego nie dają nam dużych możliwości ingerowania w ich architekturę. Oczywiście możemy po zakupie zdecydować się na generalny remont ze zmianą instalacji, wyburzeniem ścianek, zmianą ogrzewania. Takie zmiany przyniosą nam jednak sporo dodatkowych kosztów. Mniej problemów, i z pewnością o wiele mniej kosztów, związanych z dostosowaniem mieszkań do naszych oczekiwań dotyczy dopiero rozpoczętych inwestycji. Tu możliwość ingerencji w wygląd mieszkania jest znacznie większa. Co na to deweloperzy?

Zobacz także: Który pokój przeznaczyć dla dziecka?

Drobne modyfikacje najczęściej spotykane są na rynku mieszkaniowym, gdzie dominują lokale o metrażu 40-60 m2.

- Mieszkania, zwłaszcza te o niewielkim metrażu, muszą być funkcjonalne i ustawne, dlatego klienci najczęściej pytają o zmianę położenia gniazdek elektrycznych i instalacji, zgodnie ze swoim wyobrażeniem. W większych mieszkaniach zdarzają się czasem pytania o usunięcie ścianek działowych i stworzenie większej wolnej przestrzeni – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor ds. handlowych Kalbud Deweloper, które buduje właśnie Osiedle Grudzińskiego 7 w podpoznańskim Swarzędzu. - Ciekawym pomysłem jest stworzenie mieszkań dwupoziomowych, z dwóch oddzielnych lokali.

Zobacz także: Jak wybrać idealny projekt domu?

Możliwości zmian w lokalach o dużym metrażu (dom jednorodzinny, szeregowiec) jest o wiele więcej.

- W naszych lokalizacjach mamy budynki na różnym etapie budowy, zarówno gotowe, jaki i dopiero rozpoczęte, czy takie w stanie surowym - mówi Paweł Grzegorczyk, specjalista do spraw marketingu Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk, realizującego obecnie inwestycje domków jednorodzinnych, bliźniaczych i szeregowych w Skórzewie, Szczepankowie i Kamionkach. – Nasi klienci najczęściej pytają o przesunięcie lub likwidację ścianek działowych, zmianę ogrzewania centralnego na podłogowe, dodatkowe oświetlenie czy zamontowanie kominków. Zmiany do projektu należy zgłaszać w trakcie budowy. Na tym etapie deweloper nie będzie miał problemów z ich realizacją.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »