| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest 18 000 mieszkań

Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest 18 000 mieszkań

Poszukiwane są tradycyjnie już mieszkania dostarczające maksymalną użyteczność za jak najniższą cenę. Najchętniej wciąż sprzedają się lokale dwupokojowe (do 45 m2) i trzypokojowe mieszkania (optymalnie 60 m2). Średnia cena mieszkań dostępnych w ofercie w siedmiu głównych miastach w Polsce na koniec maja 2011 roku sięgała 7193 zł/m2 i była o 1,7% wyższa od cen odnotowanych na koniec kwietnia 2011. Na chwile obecną Wrocław jest trzecim po Warszawie i Krakowie miastem, w którym deweloperzy tak intensywnie inwestują.

Przy analizie wymienionych wskaźników należy zwrócić uwagę na zauważalne różnice między majem a kwietniem. Średnia cena mieszkania oferowanego przez dewelopera w największych polskich miastach wzrosła o 1,7% w porównaniu do kwietnia, natomiast wskaźnik przeciętnej ceny mieszkań sprzedanych spadł o 0,8%. Biorąc pod uwagę średnią cenę oferty należy zauważyć wzrost w Gdańsku i we Wrocławiu (po +3,2%), właściwie brak zmian w Krakowie (-0,1%) i w Poznaniu (-0,2%) oraz zauważalny spadek w aglomeracji katowickiej (-0,9%). Spore zmiany dotyczą miast ze znacznymi terenami podlegającymi rozbudowie, np. w Gdańsku tereny Chełma, a we Wrocławiu Krzyków i Fabrycznej. W przypadku zmian w cenie mieszkań sprzedanych w porównaniu do kwietnia największą różnicę zanotowano w Poznaniu (-2,9%) oraz w aglomeracji śląskiej (+2,8%). W przypadku Poznania wynika to z nieco słabiej reprezentowanej niż w innych miastach (Warszawa, Gdańsk, Kraków) nowej oferty, dopasowanej do oczekiwań klientów. Nabywanie przez klientów lokali po wyższych cenach niż w kwietniu zanotowano w Katowicach (+0,1%), Gdańsku (+0,1%) oraz we Wrocławiu (+0,9%).

Zobacz także: Ponad 1000 mieszkań "do wzięcia"

Warszawa: na koniec kwietnia 2011 dostępnych było ok. 16 500 mieszkań

Najszerszą ofertą dysponowała dzielnica Wola (2100 lokali), Mokotów (2000 lokali) i Białołęka (1850 lokali). Najmniej lokali do zaoferowania posiadali deweloperzy działający na obszarze Saskiej Kępy, Pragi Północ i Rembertowa. Rok wcześniej miała miejsce podobna sytuacja: dzielnice Wola, Mokotów czy Białołęka posiadały również największą ofertę i udział w całkowitej ofercie miasta. W ciągu kwietnia 2011 w całej Warszawie sprzedało się około 950 lokali w ujęciu netto; ten wynik jest o ponad 13% wyższy od odnotowanego rok wcześniej, gdzie sprzedaż kształtowała się na poziomie 840 lokali. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszyły się mieszkania na Woli, Mokotowie oraz w Wilanowie – tam odnotowano najwięcej transakcji w kwietniu br. Coraz więcej potencjalnych nabywców kupuje też mieszkania w dzielnicach bardziej oddalonych od centrum, jak Bielany, Targówek czy Bemowo, co potwierdzają wyższe słupki sprzedaży względem poprzedniego roku. Zainteresowanie wśród klientów spadło natomiast zdecydowanie w dzielnicy Ursus oraz Praga Południe. O ile na Ursusie jest to pochodną mniejszej liczby mieszkań w ofercie, to Praga Południe zmaga się z ewidentnym spadkiem popularności – mieszkań w ofercie wcale tam nie brakuje.

Kraków: prawie 6600 mieszkań w ofercie

...czyli o 25% więcej niż w kwietniu 2010 r. Najchętniej sprzedawały się mieszkania na Dębnikach, Prądniku Białym i Czerwonym oraz Bronowicach. Najmniejsze zainteresowanie odnotowano w dzielnicy Wzgórza Krzesławskie, Nowa Huta oraz Bieńczyce. Nawiązując do poprzedniego roku, utrzymuje się tendencja małego zainteresowania ww. dzielnicami; powodem tego nie jest cena, która jest relatywnie niższa w stosunku do innych dzielnic lecz lokalizacja (w każdej z dzielnic – z innych powodów).

Zobacz także: Kupno mieszkania - krok po kroku

Wrocław: prawie 160 inwestycji, 6400 mieszkań

W poprzednim roku odnotowano 4000 lokali – sytuacja ta potwierdza zainteresowanie deweloperów rynkiem wrocławskim. Tradycyjnie, najwięcej mieszkań do wyboru mieli klienci na Krzykach oraz położnej w zachodnio-południowej części Wrocławia – Fabrycznej. Również w tych dzielnicach odnotowano największą sprzedaż, przy czym na Fabrycznej jest to ponad 119% wzrost sprzedaży względem kwietnia poprzedniego roku. Wzrost oferty oraz sprzedaży nastąpił również w dzielnicy Stare Miasto, gdzie pojawiają się mieszkania bardziej dopasowane do wymagań kupujących. Warto tu również podkreślić utrzymujący się niski poziom sprzedaży na Psim Polu w stosunku do powierzchni dzielnicy (stanowiącej około 1/3 obszaru Wrocławia). Na chwile obecną Wrocław jest trzecim miastem po Warszawie i Krakowie, w którym deweloperzy tak intensywnie inwestują. Przy obecnym niskim poziomie cen, dużym udziale mieszkań z segmentu popularnego oraz bogatej ofercie lokali możemy liczyć na podtrzymanie się obecnego tempa sprzedaży. W kolejnym miesiącu przewidywany jest wzrost oferty mieszkaniowej, wielu deweloperów w przypadku Krakowa czy Wrocławia planuje rozpoczęcie nowych inwestycji lub kontynuacje poprzednich etapów.

Źródło: redNet Consulting

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »