| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak wyglądają limity cen w programie „Rodzina na Swoim”?

Jak wyglądają limity cen w programie „Rodzina na Swoim”?

W drugim kwartale 2011 roku zostaną zmienione limity cen w programie „Rodzina na Swoim”. W większości miast zostaną one zwiększone. Jednak nie wszędzie tak będzie, w Łodzi, Białymstoku i Olsztynie limity te spadną. Parlament podjął prace mające na celu wprowadzenie zmian w programie „Rodzina na Swoim”, mogą one doprowadzić do zamrożenia programu w niektórych miastach, na przykład w Katowicach, w Lublinie, w Poznaniu i we Wrocławiu.

Duże różnice w dostępności

Najbardziej imponujący wzrost dostępności nastąpi w Warszawie. Obecnie do rządowego dofinansowania kwalifikuje się 62% mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, podczas gdy od 1 kwietnia będzie to już 74%. Spory wzrost dostępności nastąpi także w Katowicach, gdzie 9 mieszkań na 10 będzie można kupić z rządowym dofinansowaniem. Podobne, a nawet wyższe wyniki są standardem w Łodzi, Bydgoszczy i Toruniu. W miastach tych limit ceny kwalifikujący do programu „Rodzina na Swoim” od dawna przewyższa nie tylko przeciętną cenę transakcyjną, ale także ofertową. 

Na drugim biegunie znajduje się Białystok. Dostępność spadła tu już po raz kolejny – tym razem o 5 pkt. proc. W dalszym ciągu jest ona jednak na wysokim poziomie i wynosi 70%. Najmniejszy wybór będą mieli natomiast nabywcy w Krakowie i Lublinie. Mogą oni wybierać z grona co trzeciego lub co piątego mieszkania o powierzchni do 75 m2.

Jak wpłyną zmiany na rynek?

Nie jest pewne, czy obecnie aktualizowane limity będą obowiązywały przez najbliższe pół roku. Wszystko leży obecnie w gestii parlamentu, gdzie znajduje się obecnie rządowy projekt zmian w programie „Rodzina na Swoim”. Nie wykluczone więc, że drugi kwartał br. może być ostatnim, w którym dostępność mieszkań na kredyt z dopłatą będzie tak duża. Zgodnie bowiem z koncepcją rządu wsparcie ma być znacznie ograniczone. Wyłączony zostanie rynek wtórny, a maksymalny wiek kredytobiorcy będzie wynosił 35 lat. Jedną z proponowanych zmian jest także zmniejszenie mnożnika, z użyciem, którego wyliczane są limity. Obecnie wynosi on 1,4, a ma być 1,1. Taka zmiana zmniejszyłaby przeciętną dostępność mieszkań w 9 przebadanych miastach z 66% do 19%, czyli aż o 47 pkt. proc., powodując na niektórych rynkach zamrożenie programu.

Byłoby tak na przykład w Katowicach, w Lublinie, w Poznaniu i we Wrocławiu, gdzie maksymalnie kilka procent nowych mieszkań o powierzchni do 75 m2 kwalifikowałoby się na limit cenowy programu. Byłby to powrót do początków obowiązywania „Rodziny na Swoim”, gdy zainteresowanie tą formą finansowania było śladowe. Nawet po zmianach wciąż byłyby jednak miasta, gdzie potencjalna rodzina miałaby do wyboru szeroką paletę lokali. Przykładem może być Bydgoszcz i Toruń, gdzie limit ceny przekraczałby 5,5 tys. zł za m2, a średnia cena ofertowa jest obecnie o około tysiąc złotych niższa. W Warszawie natomiast pomimo czterokrotnego spadku liczby dostępnych mieszkań wciąż byłby to jeden lokal na pięć z oferty deweloperów.

Zobacz także: Czy każdy singiel będzie cieszył się „Rodziną na swoim”?

Decyduje data złożenia wniosku

Reasumując, większość osób, które chcą kupić mieszkanie z programem „Rodzina na Swoim” od 1 kwietnia będzie mogła wybierać z droższych lokali. Rząd pracuje jednak nad zmianami, które znacznie ograniczą dostęp do rządowych pieniędzy. Jeśli więc ktoś myśli o kupnie lokalu używanego na obecnych zasadach – czyli na przykład na rynku wtórnym – ma czas do wejścia w życie ustawy. Do tej daty trzeba więc podpisać umowę przedwstępną zakupu mieszkania. Dopiero po jej podpisaniu można bowiem złożyć wniosek kredytowy, a właśnie data jego złożenia będzie decydowała o tym pod rządami jakiej ustawy będzie udzielony kredyt. Warto też przypomnieć, że zgodnie z projektem nowelizacji ostatni kredyt z rządowym dofinansowaniem ma zostać udzielony 31 grudnia 2012 roku. Beneficjenci otrzymywać będą dopłaty do odsetek nawet do końca 2020 roku – czyli przez pierwsze 8 lat kredytowania.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Reasumując, większość osób, które chcą kupić mieszkanie z programem „Rodzina na swoim” od 1 kwietnia będzie mogła wybierać z droższych lokali. Rząd pracuje jednak nad zmianami, które znacznie ograniczą dostęp do rządowych pieniędzy. Fot. PURMO
Reasumując, większość osób, które chcą kupić mieszkanie z programem „Rodzina na swoim” od 1 kwietnia będzie mogła wybierać z droższych lokali. Rząd pracuje jednak nad zmianami, które znacznie ograniczą dostęp do rządowych pieniędzy. Fot. PURMO

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK