| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Polacy zagrożeni ubóstwem energetycznym?

Polacy zagrożeni ubóstwem energetycznym?


Obecnie nawet półtora miliona rodzin polskich może być zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Co prawda, sytuacja nie jest jeszcze tak samo poważna jak na przykład w Wielkiej Brytanii, ale wiele wskazuje na to, że może nas spotkać taki sam los. Według szacunków Urzędu Regulacji Energetyki 1,5 miliona Polaków może doświadczyć tego problemu. Co więcej, każda podwyżka cen energii powoduje pogorszenie się sytuacji.

Zobacz także: Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W dzisiejszych czasach utrzymanie mieszkania w Polsce jest prawie najdroższe w Unii Europejskiej. Najwięcej domowego budżetu pochłania właśnie energia i ogrzewanie mieszkania.

Niestety, może być jeszcze gorzej. Rosnące ceny energii mogą pogorszyć sytuacje w naszym kraju. Wszystko dlatego, że młode osoby zadłużają się przez różne zobowiązania (chociażby kredyt mieszkaniowy), które spłacać będą jeszcze w wieku emerytalnym. W przyszłości takie osoby mogą po prostu nie mieć pieniędzy, by opłacić rachunki za energię. 

Właśnie taką sytuacje można zaobserwować dzisiaj w Wielkiej Brytanii. Nawet 30 tysięcy osób co roku umiera z powodu niedogrzanych mieszkań. W latach 2004–2008 ceny energii w Anglii wzrosły nawet o 80%!

Zobacz także: Który nośnik energii jest najlepszy: gaz, olej opałowy czy energia elektryczna?

Ubóstwo energetyczne to sytuacja, w której gospodarstwo domowe jest zmuszone do wydania 10% swoich dochodów, aby opłacić rachunki za energię.

Urząd Regulacji Energetyki obecnie nie może wspierać gospodarstw domowych. Ministerstwo Gospodarki przyjęło jednak program pomocy 630 tys. najbiedniejszych rodzin. Wydatki na taką pomoc osiągną 160 milionów rocznie.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W dzisiejszych czasach utrzymanie mieszkania w Polsce jest prawie najdroższe w Unii Europejskiej. Najwięcej domowego budżetu pochłania właśnie energia i ogrzewanie mieszkania
W dzisiejszych czasach utrzymanie mieszkania w Polsce jest prawie najdroższe w Unii Europejskiej. Najwięcej domowego budżetu pochłania właśnie energia i ogrzewanie mieszkania

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK