| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Jakie biura wybierają firmy?

Jakie biura wybierają firmy?

Firmy wybierają głównie biura w parkach biznesowych zlokalizowanych poza centrum miasta. Takie biura są przede wszystkim tańsze i cieszą się największym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Podobnie jest w naszym kraju. W miastach regionalnych zaczynają powstawać duże parki biurowe, tworząc pozacentralne obszary biznesu, które często są odrębnymi strefami ekonomicznymi. Rozwój nowoczesnych dzielnic biznesu jest możliwy wtedy, gdy obszar dysponuje odpowiednią infrastrukturą umożliwiającą dogodną komunikację z innymi rejonami miasta, co stanowi także jedno z głównych kryteriów wyboru lokalizacji dla firm.

Parki biznesowe w Warszawie

W Warszawie największą popularnością wśród najemców cieszą się parki biznesowe położone poza centrum miasta. Jak twierdzą analitycy Cushman & Wakefield, ponad połowa wynajętej powierzchni w stolicy pochodzi z biurowców w tych lokalizacjach. Zainteresowanie parkami biznesowymi jest duże, a najchętniej wybierane są biurowce na Mokotowie i umiejscowione wzdłuż Alei Jerozolimskich, gdzie jest ich najwięcej.

Zobacz także: Stadion PGE Arena w Gdańsku: GALERIA

W innych dzielnicach jest już mniejszy wybór. Jedynym projektem biurowym powstającym na stołecznej Pradze jest Inwestycja Kijowska, której głównym wykonawcą jest PBM Południe S.A. Jak przyznaje Andrzej Włodarski, partner w spółce Nuvalu komercjalizującej inwestycję, powierzchnie w biurowcu przy ul. Kijowskiej 5 cieszą się sporym zainteresowaniem najemców ze względu na niewygórowane stawki czynszowe kształtujące się na poziomie 58 zł/mkw. Twierdzi, że inwestycja, którą tworzą zabytkowa, odrestaurowana kamienica i bardzo interesujący pod względem architektonicznym nowo powstały budynek biurowy, stanowi alternatywę dla popularnych w Warszawie parków biznesowych. Niektóre firmy z zasady omijają bowiem tego typu getta biurowe. Agencje kreatywne, kancelarie prawnicze czy architektoniczne poszukują wyłącznie tego typu kameralnych inwestycji oferujących przestrzeń „z duszą” jak Inwestycja Kijowska, której realizacja ma się zakończyć na początku 2012 roku.          

W Warszawie wciąż notowany jest wysoki poziom popytu na powierzchnie biurowe. Jak obliczają analitycy Jones Lang LaSalle, w pierwszych trzech kwartałach tego roku w stolicy wynajęto 440 tys. mkw. biur. Oznacza to, że rekordowy poziom najmu zarejestrowany w 2010 r. ( 549 tys. mkw.) ma szansę być przekroczony. Odwrotnie ma się rzecz jeśli chodzi o ofertę. Nowa podaż w 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na stołeczny rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowe realizacje to m.in. inwestycje: Mokotów Nova (25 tys. mkw.) i Equator II (21,3 tys. mkw.), Pasaż Lipińskiego (3,5 tys. mkw.), Prosta Tower (5,4 mkw.) czy Nowy Dom Jabłkowskich (2,8 tys. mkw.).

Zobacz także: Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK