| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Rynek lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Ceny różnią się w zależności od lokalizacji. Jak kształtują się ceny wynajmu na rynku lokali użytkowych?

Największy odsetek tak drogich nieruchomości serwis odnotował w Warszawie. Tam lokale oferowane na wynajem w cenie powyżej 100 zł/mkw. stanowiły ponad 15 proc. wszystkich ogłoszeń. Kraków uzyskał wynik prawie 6 proc. Rzadko kiedy tak drogo muszą płacić za wynajem lokalu użytkowego Łodzianie, Poznaniacy i Wrocławianie – jedynie około 2,5 proc. ofert dotyczyło cen na tak wysokim poziomie. Tymczasem oferty wynajmu w cenie poniżej 30 zł/mkw. stanowiły odpowiednio 58 proc., 47 proc. oraz 30 proc. wszystkich ogłoszeń. Dla porównania w Warszawie takie propozycje stanowią jedynie 10 proc.

Zobacz także:W Warszawie rosną czynsze za biura

Wartość pomieszczeń rośnie, jeśli znajdują się na parterze budynku i posiadają wejście bezpośrednio z ulicy. W przypadku powierzchni handlowych i gastronomicznych duże znaczenie ma również obecność witryny. Nie bez znaczenia dla ceny jest obecność w danym budynku innego rodzaju lokali niż biurowe. Przykładowo lokale handlowe, usługowe i gastronomiczne są droższe niż biurowe m.in. dlatego, że znajdują się w domach handlowych bądź w centralnych punktach miast. Z kolei ceny takich powierzchni spadają, jeśli usytuowane są w budynkach biurowych i służą jedynie pracownikom mieszczących się w nich firm. Cena jest jeszcze bardziej atrakcyjna, gdy lokal nie posiada osobnego wejścia i dostęp do niego jest ograniczony na przykład bramkami kontrolnymi.

Widoczna jest tendencja zmniejszania się udziału mieszkań w rynku lokali użytkowych. Jest to widoczne zwłaszcza w dużych miastach, w których powstaje coraz więcej biurowców stanowiących duże, kompleksowe centra biznesowe z rozbudowaną infrastrukturą handlowo-usługową. Również powstające na nowych osiedlach budynki mieszkaniowe bardzo często posiadają na parterze dedykowane lokale o przeznaczeniu usługowym, handlowym lub biurowym. Udział mieszkań w lokalach użytkowych jest największy w starych dzielnicach. Lokalizacja biura w odrestaurowywanej, zabytkowej kamienicy jest bardzo często uznawana za bardzo prestiżową.

Zobacz także: Biurowiec Grzybowska 81: GALERIA

Źródło: otoDom.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK