| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Popyt na biura regularnie rośnie, dlatego deweloperzy rozpoczynają kolejne inwestycje.

W tym roku zostanie ukończona m.in. budowa kompleksu Inwestycji Kijowska, w której powstaje łącznie 8 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. W tym oryginalnym pod względem architektonicznym kompleksie przy ul. Kijowskiej 5, którego głównym wykonawcą jest PBM Południe S.A., można wynająć powierzchnię biurową zarówno w zrewitalizowanej kamiennicy z 1869 roku, jak i nowo powstałym budynku biurowym. Nowy obiekt wyróżnia się ciekawą fasadą i nadwieszeniem nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym będzie przebiegał ruch samochodowy. Prezes PBM Południe Development przyznaje, że powierzchnie biurowe w tej inwestycji cieszą się sporym zainteresowaniem najemców ze względu na oferowane stawki czynszowe, wynoszące od 58 zł/mkw.     

Zmniejszyła się podaż

W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddano do użytku ok. 60 tys. mkw. powierzchni biurowej. Mimo to wielkość nowej podaży w całym 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na stołeczny rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. biur. Przyczyną tego stanu rzeczy jest mała liczba rozpoczynanych budów w 2008 i 2009 r.

Zobacz także: Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

Dane zawarte w raporcie Jones Lang LaSalle wskazują również, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w pozostałych miastach były w ostatnim kwartale takie same jak w poprzednim. Jedynie w Trójmieście podaż biur nieznacznie się zwiększyła. W III kw. 2011 roku w miastach regionalnych w budowie było 354 tys. mkw. powierzchni biurowej. To o ok. 20 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (300 tys. mkw. w III kw. 2010 r.). Prognozy przewidują oddanie w regionach do końca tego roku niespełna 77 tys. mkw., a to najwięcej od połowy 2010 r.  

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »