| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkanie dla Młodych > "Mieszkanie dla Młodnych" - dopłaty w wysokości pół miliarda złotych

"Mieszkanie dla Młodnych" - dopłaty w wysokości pół miliarda złotych

Ponad pół miliarda złotych otrzymali już beneficjenci w programie "Mieszkanie dla Młodych". Od początku trwania programu wnioski chętnych opiewały na niemal 37 mln zł.

Po 17 miesiącach od wejścia w życie ustawy wprowadzającej na rynek nieruchomości program mający pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania, kwota dopłat wynikająca z wpisów do ewidencji nabywców lokali wyniosła 499 mln i 981 tys. zł. Pół miliarda zł zostało zapewne przekroczone w pierwszych dniach czerwca. To znacznie mniej niż oczekiwano, bo na sam pierwszy rok działania programu przewidziano na wypłaty 600 mln zł, z czego wykorzystane zostało 207 mln.

W samym maju beneficjenci wnioskowali o 37 mln zł, z czego 25 mln zł do wypłaty w tym roku i 11 mln na przyszły rok. Łącznie, z puli 715 mln zł przeznaczonych w ustawie na 2015 r., zarezerwowane zostało póki co 271 mln zł, to niemal 40 proc. Pobieżny rzut oka na taką statystykę (40 proc. wykorzystania przed połową roku) mogłoby budzić obawę, że pieniędzy zabraknie. Ale trzeba tu pamiętać o zasadach, jakimi rządzi się program MdM. Dofinansowanie w ramach MdM jest wypłacane deweloperowi z ostatnią transzą płatności za mieszkanie, coraz więcej wniosków dotyczy więc pieniędzy na kolejne lata. To od harmonogramu płatności zależy z jakiej puli zostaną wypłacone pieniądze. Niektóre składane dziś wnioski zostaną uruchomione dopiero w 2016 lub 2017 roku, a w drugiej części tego roku większość stanowić już będą wnioski o wypłatę w 2016 r.

Zobacz: Dzieci w programie MdM – „Mieszkanie dla Młodych”

Dobre wieści na rynku nieruchomości

Dobre wiadomości dotyczące rynku mieszkaniowego płyną nie tylko z BGK zajmującego się programem Mieszkanie dla Młodych. Także raporty Głównego Urzędu Statystycznego o aktywności deweloperów świadczą o tym, że firmy działające na rynku widzą przyszłość w jasnych barwach. W ostatnich 12 miesiącach deweloperzy rozpoczęli budowę 75,1 tys. lokali mieszkalnych, co jest wartością o 30 proc. wyższą od tej sprzed roku. Jednocześnie to najwięcej od co najmniej siedmiu lat. Dynamicznie rośnie też liczba pozwoleń na budowę. W ostatnim roku firmy budujące lokale na sprzedaż lub wynajem otrzymały 80,2 tys. pozwoleń, o 24,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zmiany w programie MdM

Część potencjalnych kupujących nadal oczekuje na zmiany w programie. Mają one przede wszystkim ułatwić dostęp do pieniędzy rodzinom wielodzietnym i zwiększyć kwoty dofinansowania dla nich. Klienci tacy nie będą musieli spełniać warunku pierwszego mieszkania, dostaną też wyższe dofinansowanie. Przykładowo, rodzina z trójką dzieci kupująca w Warszawie 70-metrowe mieszkanie dziś może dostać prawie 45 tys. zł dofinansowania, a po zmianach ma to być niemal 118 tys. zł. Zimą spekulowano, że nowe zasady MdM wejdą w życie w lipcu br., ale czas płynie, a finalnego projektu ustawy nie widać, trudno oczekiwać, by szybko wszedł on w życie. Szczególnie, że zbliżają się wakacje, a potem wybory parlamentarne.

Zobacz: „Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty dla większych rodzin

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »