| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkanie dla Młodych > Ile można oszczędzić w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Ile można oszczędzić w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Od tego roku w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” Polacy, którzy nie przekroczyli 35. roku życia mogą starać się o dopłatę przy nabyciu nieruchomości. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wypłaca dopłaty w wysokości 10% lub 15% przeliczeniowej wartości kredytowanej nieruchomości. Jak dopłaty te wpływają na wysokość rat i sumę zobowiązań kredytobiorców?

Mniejsze raty o więcej niż 10% lub 15%   

Poziom oszczędności, na które może liczyć uczestnik programu „Mieszkanie dla Młodych” można przeanalizować na praktycznych przykładach – małżeństwa wychowującego jedno dziecko, osoby samotnej i rodziny wychowującej dwójkę dzieci. W ramach każdego z trzech przypadków, przyjęto inne parametry dotowanego mieszkania - lokalizację, metraż oraz cenę.

Jako pierwszą zbadaliśmy sytuację małżeństwa wychowującego jedno dziecko, które kupuje mieszkanie deweloperskie o powierzchni 50 m kw. Wspomniany lokal znajduje się na terenie Warszawy. Jego cena jednostkowa (5 500 zł/m kw.) jest niższa od wartości limitu cenowego, który obowiązuje w I kwartale 2014 r. (5864,65 zł/m kw.). Kredytobiorcy finansują 10% wartości lokalu (27 500 zł). Dopłata jest naliczana z wykorzystaniem wskaźnika 15% i aktualnej wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla Warszawy (5331,50 zł/m kw.).

Drugim przypadkiem jest przykład osoby samotnej, która kupuje mieszkanie deweloperskie o powierzchni 35 m kw. Wspomniany lokal znajduje się na terenie Krakowa. Jego cena jednostkowa (4800 zł/m kw.) jest niższa od wartości limitu cenowego, który obowiązuje w I kwartale 2014 r. (4894,45 zł/m kw.). Kredytobiorca finansuje 10% wartości lokalu (16 800 zł). Dopłata jest naliczana z wykorzystaniem wskaźnika 10% i aktualnej wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla Krakowa (4449,50 zł/m kw.).

Wzięliśmy także pod uwagę przykład rodziny wychowującej dwójkę dzieci, która kupuje mieszkanie deweloperskie o powierzchni 75 m kw. na terenie Łodzi. Jego cena jednostkowa (4400 zł/m kw.) jest niższa od wartości limitu cenowego, który obowiązuje w I kw. 2014 r. (5031,40 zł/m kw.). Kredytobiorcy wnoszą 5% wartości lokalu (16 500 zł). Dopłata jest naliczana z wykorzystaniem wskaźnika 15% i aktualnej wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla Łodzi (4574,00 zł/m kw.).

Niższa stopa oszczędności kredytowych w przypadku większych lokali

Osoby, które zamierzają skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” powinny zwrócić szczególną uwagę na wyniki zamieszczone w dwóch ostatnich kolumnach poniższego zestawienia – ujęcie kwotowe i procentowe obniżki pierwszej raty uzyskanej dzięki dopłacie oraz redukcji sumy do spłaty uzyskanej dzięki dopłacie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »