| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkanie dla Młodych > „Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty do zakupu nieruchomości w Warszawie

„Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty do zakupu nieruchomości w Warszawie

Zakup nieruchomości w programie „Mieszkanie dla Młodych” w Warszawie będzie możliwy, kiedy cena jednego metra kwadratowego powierzchni nie będzie przekraczać 5 864,65 zł. Nasuwa się zatem pytanie, gdzie szukać takich mieszkań? Czy za tę kwotę można kupić mieszkanie w Warszawie, czy tylko na obrzeżach miasta?

Z opracowanego przez firmę REAS raportu „Rynek mieszkaniowy w Polsce III kwartał 2013 r.” wynika, że w Warszawie w limicie MdM na chwilę obecną mieści się ok. 10 proc. mieszkań z oferty deweloperów, co oznacza 1600-1700 mieszkań. Do wejścia programu w życie wskaźnik ten powinien jednak nieco wzrosnąć, bo część deweloperów, którzy sprzedają mieszkania nieco powyżej limitu, obniży cenę by dotrzeć do szerszej grupy klientów. Te nowe mieszkania na rynku będą jednak raczej miały odległy termin oddania. Na znaczące obniżki lokali już będących w ofercie (a tym bardziej gotowych do zakupu) raczej nie ma co liczyć.

Zadaniem programu jest wspieranie osób do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania. Aby otrzymać dopłatę mieszkanie musi być nie tylko pierwszym, ale i pochodzić z rynku pierwotnego oraz spełniać warunki ceny i powierzchni. Do programu kwalifikują się lokale o powierzchni do 75 mkw. lub domy o powierzchni do 100 mkw. (o 10 mkw. więcej dla rodziców z trójką dzieci) tylko z rynku pierwotnego, a dopłata będzie liczona dla maksymalnie 50 mkw., co oznacza, że kupujący 50-metrowe mieszkanie otrzymają taką samą dopłatę jak nabywcy większego lokalu. Pomysł promuje rodziny z dziećmi, oferując im większą pomoc. Single i pary bezdzietne mogą otrzymać 10 proc. wartości odtworzeniowej kupowanego mieszkania, a beneficjenci z dziećmi 15 proc. Przy czym, jeśli w ciągu pięciu lat od transakcji urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, zostanie wypłacone kolejne 5 proc.

Zobacz także:  „Mieszkanie dla Młodych” – czy tylko dla mieszkań znajdujących się na obrzeżach dużych miast?

Zobacz także:  „Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty do mieszkań 2014

Zobacz także:  "Mieszkanie dla Młodych" – najniższe dopłaty w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK