| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Toruń będzie miał mieszkania w programie "Mieszkanie Plus"

Toruń będzie miał mieszkania w programie "Mieszkanie Plus"

W Toruniu powstaną 324 nowoczesne mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. Ich budowę sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A. To efekt umowy inwestycyjnej podpisanej 11 marca 2017 r. przez Toruń i BGK Nieruchomości S.A. Szczegółowe analizy gruntów zgłoszonych do programu trwały od października 2016 r., kiedy to miasto Toruń, będące obecnie właścicielem nieruchomości, podpisało z BGK Nieruchomości S.A. list intencyjny.

Nowoczesne mieszkania w Toruniu

Mieszkania powstaną w 9 podpiwniczonych budynkach, 3 i 4-kondygnacyjnych. Będą to lokale 1, 2 i 3-pokojowe z balkonami. W budynkach znajdą się komórki lokatorskie, pomieszczenia dla wózków i rowerów. W każdej klatce będzie przynajmniej 1 lokal z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Toruń ustalił też zasady pierwszeństwa w przypadku większej niż oferta liczby chętnych. Preferencja w wynajmie zostanie zaproponowana m.in. rodzinom wychowującym przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko. W pobliżu mieszkań znajdują się placówki oświatowo-wychowawcze – w tym przedszkola, szkoły i dom kultury. Najemcy skorzystają również z łatwego dostępu do komunikacji miejskiej, a dojazd do centrum miasta zajmie im zaledwie około 20 minut.

Budowa pierwszych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus ruszyła w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Inwestycje realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Zasady programu Mieszkanie Plus

Budowa mieszkań na wynajem (z możliwością docelowego nabycia własności) realizowana na zasadach rynkowych to tylko jeden z filarów składających się na program Mieszkanie Plus. Program umożliwia ponadto dofinansowanie inwestycji ze środków publicznych, w wyniku których powstaną mieszkania komunalne lub społeczne czynszowe. Gmina sama decyduje, z których instrumentów programu chce skorzystać.

Zgłaszane przez gminy nieruchomości do pilotażu Mieszkanie Plus, prowadzonego przez spółkę BGK Nieruchomości S.A., z uwagi na komercyjny charakter działań spółki i brak korzystania ze środków budżetowych, muszą posiadać parametry umożliwiające finansowanie inwestycji na zasadach rynkowych oraz gwarantować późniejszą spłatę zobowiązań przez najemców.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Poza budową na zadach komercyjnych nowych mieszkań, gmina może ubiegać się o dofinansowanie od 35 proc. do 55 proc. kosztów inwestycji, w wyniku której zostaną utworzone m.in. lokale socjalne czy mieszkania komunalne. Wnioski o wsparcie są przyjmowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego 2 razy w roku (w marcu i we wrześniu). Możliwe jest także pozyskanie ze środków publicznych dopłaty do oprocentowania kredytów i obligacji w ramach prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu preferencyjnych kredytów dla towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych. Wnioski o wsparcie są przyjmowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego we wrześniu danego roku. Aktualnie trwają również zaawansowane prace legislacyjne nad nowy instrumentem, umożliwiającym gminie uzyskanie 20 proc. kosztów budowy mieszkań na wynajem realizowanych we współpracy z innymi podmiotami. Przewiduje się, że nowy instrument wejdzie w życie od 2018 r.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »