| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Jak szybko kupić mieszkanie i od razu w nim zamieszkać?

Jak szybko kupić mieszkanie i od razu w nim zamieszkać?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z wieloma dylematami. I nie chodzi tylko o wybór odpowiedniego lokum. Trzeba też zastanowić się chociażby nad sfinansowaniem inwestycji, czy wykończeniem mieszkania.

Wiele osób stara się odłożyć pewną sumę przed zakupem lokalu od dewelopera, właśnie po to by móc go wykończyć. Często jednak ta kwota okazuje się zbyt mała, by pokryć całkowite wykończenie i wyposażenie mieszkania zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego nabywcy wykańczają mieszkanie na tyle, na ile ich stać z nadzieją, że niedługo uzbierają kolejną sumę na pokrycie pozostałego wykończenia. Często jednak okazuje się, że rozwiązania, które miały być chwilowe, zostają na bardzo długo.

Aby uniknąć takiej sytuacji warto rozważyć zakup mieszkania z pełnym wykończeniem i wyposażeniem. Takie rozwiązanie ma oczywiście wiele zalet, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić, zwłaszcza jeżeli stara się o kredyt hipoteczny i ma małą zdolność kredytową.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Kredytowanie nie tylko samego mieszkania, ale także jego wykończenia, może okazać się korzystne chociażby dla osób, które nie dysponują oszczędnościami na jego wykończenie – twierdzi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, co potwierdza również wielu ekspertów. Dzięki temu wydatki związane z wykończeniem mieszkania można pokryć tanim kredytem hipotecznym bez konieczności zaciągania np. kredytu gotówkowego.

Oferty dostępne na rynku dotyczące wykończonego mieszkania z rynku pierwotnego są przede wszystkim wynikiem współpracy dewelopera z firmą zajmującą się wykończeniem. Nabywca mieszkania ma wtedy możliwość wyboru jakie materiały zostaną wykorzystane do wykończenia mieszkania oraz w jakim będzie ono stylu. Deweloper określa wtedy cenę wykończenia w przeliczeniu na 1 mkw. mieszkania, która zależy od standardu wybranych materiałów. Rzadko jednak można spotkać oferty obejmujące również wyposażenie mieszkania w odpowiednie meble oraz sprzęt.

Mieszkania z kompleksowym wykończeniem oraz wyposażeniem są skierowane z reguły do osób chcących zainwestować w kupno mieszkania na wynajem. Jest to spowodowane małym zainteresowaniem tego typu lokalami ze strony innych klientów.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Przykładowe oferty mieszkań z pełnym wykończeniem lub wyposażeniem, serwis Otodom.pl, grudzień 2016

Miejscowość

Metraż

Cena mkw.

Cena całkowita

Standard

Gdańsk

25 m2

12 600 zł

315 000 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone, VAT 23%

Brzozówka k/Torunia

56 m2

2 982 zł

167 000 zł

wykończone "pod klucz"

Warszawa

29 m2

9 966 zł

289 000 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone, VAT 23%

Krynica Morska

57 m2

9 025 zł

514 440 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone, VAT 23%

Gdynia

84 m2

8 929 zł

750 000 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone

Kraków

40 m2

10 875 zł

435 000 zł

wykończone w wysokim standardzie i w pełni wyposażone

W Polsce niewiele osób decyduje się na zakup wykończonego mieszkania, nie mówiąc o takim, które jest w pełni wyposażone. Z tego względu nie znajdziemy również wielu ofert sprzedaży tego typu mieszkań. Większość z nich będzie dotyczyło zakupu lokalu typowo inwestycyjnego z 23% VAT-em w systemie condo lub aparthotelu. Tylko sporadycznie zdarzają się oferty umeblowanych mieszkań w typowych budynkach mieszkalnych.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak szybko kupić mieszkanie i od razu w nim zamieszkać? /fot. Fotolia
Jak szybko kupić mieszkanie i od razu w nim zamieszkać? /fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »