| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Rebel One na terenie Soho Factory

Rebel One na terenie Soho Factory

Projekt architektoniczny Rebel One na terenie Soho Factory na warszawskim Kamionku nawiązuje do historii tego miejsca sięgającej aż XI wieku. Soho Factory to tereny przemysłowe od 1938 roku, które pod koniec XX wieku, w wyniku upadku kolejnych fabryk, zamieniły się w postindustrialne cmentarzysko. Obecnie w dzielnicę tchnięto nowe życie, przeczytaj co można tam znaleźć.

– Zrewitalizowane powierzchnie muszą trafić w ręce osób, które je po prostu kochają. To ważne, bo stare budynki mają swoje niespodzianki i duszę, z którą trzeba żyć w zgodzie. Ten, kto tego nie rozumie i nie czuje, do loftu w ogóle nie powinien podchodzić – pisze na swoim blogu Rafał Bauer. Do praskiego Socho trafili tacy właśnie ludzie, z wizją i odważnymi pomysłami. Artyści i młodzi architekci wspólnymi siłami stworzyli unikalną przestrzeń na gruzach dawnych fabryk i warsztatów.

Ale Soho Factory to nie tylko rewitalizacja postindustrialnych obiektów i pole do działalności artystycznej. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jest tu także miejsce na nowe inwestycje mieszkaniowe. Tym bardziej, że miejsca jest tu sporo, bo aż 8 ha.

– Inwestor postanowił, że stworzy przy Mińskiej 25 architektoniczny kolaż starego i nowego, a całość ochrzcił mianem „parku architektury”. Już w trakcie rewitalizacji trwały prace koncepcyjne związane z planem budowy osiedla, które miało idealnie wpisać się w industrialną atmosferę i dziedzictwo – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Prezes Black Lion postanowił, że musi to być coś wyjątkowego, coś co połączy rzeczy z założenia rozłączne: przystępną cenę i wybitną architekturę. Wpadł na nieco przewrotny pomysł – zlecił prace nad projektem dwóm pracowniom architektonicznym: Konkret i WWAA (autorzy słynnego polskiego pawilonu podziwianego na EXPO w Szanghaju). Oba zespoły, rezydujące na co dzień w SOHO, przez długi czas nie zdawały sobie sprawy, że pracują równolegle.

Zobacz także: Willa Riviera w Warszawie

– I choć dzień, w którym musiały stworzyć jeden zespół, wspominać będą pewnie niezbyt dobrze, to budynek, który dzięki temu powstał najlepiej oddał celowość tego posunięcia. Stworzyli Rebel razem i tylko dlatego jest taki wyjątkowy – wspomina na blogu Rafał Bauer.

Przede wszystkim awangarda

W architekturze Rebel One tradycyjne formy i materiały zostały umiejętnie i z wyczuciem przetworzone przez projektantów. Najbardziej rzuca się w oczy wszechobecność cegły. To oczywista próba nawiązania do architektonicznych motywów reliktów przemysłowego Kamionka.

Zobacz także: Apartament nad morzem – na co zwrócić uwagę w czasie odbioru?

– Cegła jako wykończenie elewacji to materiał niesłychanie tradycyjny, jednak zreinterpretowaliśmy go dzięki użyciu nowych technologii, materiałów i motywów – opisują swój projekt architekci z pracowni WWAA. Cegła cementowa z dodatkiem kruszywa bazaltowego, występuje w dwóch wariantach – surowym i polerowanym. Dodatkowo układana jest w zróżnicowany sposób, w wielu miejscach nieznacznie wysunięta jest z lica elewacji. Drugi wyróżnik to oryginalna kolorystyka budynku. Grafitowe, ciemne kolory elewacji zewnętrznych zostały przełamane intensywną barwą wewnętrznych ścian i sufitów głównych otwarć, wykończonych gładkim tynkiem drobnoziarnistym. Intensywnie żółte są także ramy okienne. Skala otwarć w fasadzie może sugerować odmienną od mieszkaniowej funkcję, zmieniając także percepcję skali całego obiektu. Dla zachowania proporcji i zapewnienia widoku, balustrady loggi zaprojektowano jako pełnoszklane – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto mieć dom w górach lub nad morzem

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »