| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Jakie mieszkania najczęściej wybierają Polacy?

Jakie mieszkania najczęściej wybierają Polacy?

Polacy najczęściej wybierają tańsze, kompaktowe mieszkania z rynku pierwotnego lub używane mieszkania z wielkiej płyty. Jakie kryteria bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania?

Kompaktowy rynek pierwotny

Deweloperzy depczą po piętach właścicielom mieszkań  oferowanych na rynku wtórnym i wprowadzają do sprzedaży lokale o małych metrażach. W ofercie deweloperskiej w największych miastach przeważają teraz kompaktowe lokale dwupokojowe i trzypokojowe. Zmalał natomiast odsetek kawalerek, bo jest na nie mniej chętnych. Kupujący wybierają mieszkania dwupokojowe, których metraż jest nieznacznie większy niż mieszkań jednopokojowych, a funkcjonalność niewspółmiernie wyższa. 

Osoby poszukujące lokum śledzą rynek i podobnie jak nabywcy używanych lokali wyszukują najkorzystniejsze oferty. Z drugiej strony deweloperzy analizują preferencje klientów i wprowadzają do sprzedaży najwięcej takich lokali, które cieszą się powodzeniem najliczniejszej grupy kupujących. Z danych Emmerson wynika, że w nowych projektach najwięcej jest mieszkań dwupokojowych, które są najbardziej pożądane przez nabywców. We Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie stanowią one połowę nowej oferty.    

Cena i lokalizacja

Do zakupu nowych mieszkań zachęcają także obecne stawki cenowe. W Warszawie od początku 2010 roku do końca ubiegłego roku spadły one o 7,5 proc., najbardziej w Krakowie i we Wrocławiu, bo odpowiednio o 11,5 proc. i o 12,4 proc.(dane Emmerson).  

Zobacz także: Wynajem mieszkań przyniósł wysokie straty

Dla kupujących na rynku pierwotnym, oprócz ceny, decydującym kryterium jest lokalizacja. Wiele inwestycji, w których mieszkania oferowane są w niskich cenach, powstaje bowiem na obrzeżach miast.

– Po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących przyznawania kredytów hipotecznych od początku roku, większa liczba kupujących interesuje się najmniejszymi lokalami w danym typie (1-pokojowe, 2-pokojowe, 3-pokojowe). W kwocie 250–300 tys. zł, na jaką nasi klienci mogą liczyć w banku, można kupić w Warszawie mieszkanie o powierzchni niespełna 40 mkw. Dlatego wiele osób wybiera sąsiadujący ze stolicą Piastów, bo mogą tu nabyć większe i bardziej odpowiednie mieszkanie dla rodziny. – tłumaczy Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A, która oddała właśnie do użytku Rezydencję Kościuszki w Piastowie.

Przedstawiciel firmy przyznaje, że poza ceną liczy się także możliwość szybkiego dojazdu do Warszawy. Ze względu na to, że stacja szybkiej kolejki mieści się obok inwestycji, do centrum stolicy można stamtąd dojechać w ciągu 15 minut. Dlatego Rezydencja Kościuszki, jak twierdzi, cieszy się w tym roku jeszcze większym powodzeniem niż wcześniej.

Liczba nabywców wybierających lokale deweloperskie zwiększa się. Analitycy Home Broker przewidują, że w roku 2012 udział nowych mieszkań w transakcjach będzie jeszcze większy. Powodem jest dobre dostosowanie oferty do możliwości kupujących i większa elastyczność firm deweloperskich niż właścicieli mieszkań podczas negocjacji. 

Zobacz także: Rynek wtórny odzyskuje równowagę

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »