| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?

Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?

Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości? Tak, pod warunkiem że będą skłonni do negocjacji. Rynek wtórny jest obecnie w gorszej kondycji, dlatego bardzo ważna jest elastyczność deweloperów.

Dłuższy czas sprzedaży na rynku wtórnym

Tymczasem trudną sytuację na rynku wtórnym odzwierciedlają dane Home Brokera dotyczące długości procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Lokale, które zostały sprzedane w listopadzie (umowa ostateczna), były wprowadzone do oferty średnio 154 dni wcześniej. Oznacza to, że ich sprzedaż trwała przeciętnie pięć miesięcy. To najgorszy wynik w historii badania prowadzonego przez Home Broker od stycznia 2009 roku, czyli od 35 miesięcy.

Zobacz także: Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety

Problemy z kredytem

Znalezienie kupującego zajmuje przeciętnie 94 dni, czyli ponad trzy miesiące. Tyle bowiem czasu średnio minęło dla badanych nieruchomości od momentu wprowadzenia oferty na rynek do podpisania umowy przedwstępnej. Niestety – po okresowej poprawie – ostatnie dane wskazują też na wydłużenie okresu od umowy przedwstępnej do ostatecznej, czyli czasu, który w przybliżeniu zajmuje zdobycie finansowania. Dla nieruchomości ostatecznie sprzedanych w listopadzie było to średnio 59 dni, czyli prawie dwa miesiące.

– To kolejny ważny sygnał, że w przyszłym roku mogą pojawić się problemy z finansowaniem. zauważa Damian Milibrand.

Trudno dziś jednak ocenić, jakie będą łączne efekty wprowadzenia od stycznia Rekomendacji S czy wcześniejszego ograniczenia programu „Rodzina na Swoim”.

Zobacz także: Kompleks mieszkaniowy Galaktyka we Wrocławiu

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?
Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »