| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Luksusowe mieszkanie, czyli jakie?

Luksusowe mieszkanie, czyli jakie?

Luksusowe mieszkania w mieście to nie tylko nowatorskie rozwiązania architektoniczne, lecz także oryginalny klimat czy bliskość natury. Takie lokale bardzo przypominają nieruchomości w kurortach.

Poza Warszawą, która niewątpliwie oferuje najwięcej mieszkań z wyższej półki, duży ich wybór można znaleźć jeszcze w Krakowie i Wrocławiu. Za luksusowe lokum znajdujące się w warszawskim Śródmieściu w III kw. br. trzeba było zapłacić średnio 17,5 tys. zł/mkw. W Krakowie na terenie Starego Miasta, gdzie usytuowane są ekskluzywne mieszkania za 1 metr kwadratowy, musimy wydać przeciętnie 14,9 tys. zł. We Wrocławiu, gdzie także najdroższym rejonem jest obecnie Stare Miasto, które zajęło miejsce Śródmieścia w końcówce września tego roku, średnia cena była już mniejsza, bo 8,3 tys. zł/mkw.

Nieruchomości w kurortach

Nieliczni deweloperzy oferują także inwestycje na rynku nieruchomości wakacyjnych. Na takie mieszkania decyduje się niewielka grupa odbiorców. Teraz z powodu zastoju gospodarczego wiele projektów zostało wstrzymanych.

Zobacz także: Villa Solar na dolnym Mokotowie: GALERIA

Inwestorzy tłumaczą, że nakłady są zbyt duże w porównaniu do cen, które spadły w ostatnim czasie. Takie projekty realizowane są często w dziewiczym terenie, co generuje wysokie koszty budowy infrastruktury. Firmy deweloperskie, które mają trudności ze sprzedażą gotowych apartamentów w miejscowościach wakacyjnych, wynajmują je do czasu zbycia. Żeby zachęcić kolejnych kupujących, inicjują nawet kluby, w których właściciele mogą wymieniać się apartamentami w różnych miejscowościach wypoczynkowych.

Obecnie niewiele osób może sobie pozwolić na tego typu inwestycję. Dlatego firmy deweloperskie oferują wykończone i wyposażone apartamenty w promocyjnych cenach pakietowych osobom i firmom, które mogą zainteresować się nimi inwestycyjnie. Sprzedający zachęcają do zakupu i oceniają, że rentowność takich inwestycji może sięgać 8 proc. Obecnie tylko najwięksi deweloperzy, którzy od dawna budują w tym segmencie rynku, porywają się na realizację tego typu projektów, głównie w miejscowościach nadmorskich.

Luksus w Juracie

Najbardziej spośród miejscowości wakacyjnych stawki szaleją w Juracie – znacznie przewyższają ceny apartamentów w Sopocie czy w Zakopanem. Za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w tym klimatycznym nadmorskim miejscu trzeba zapłacić ponad 16 tys. zł. Z danych portalu Oferty.net wynika, że drugi w kolejności jest Sopot, gdzie mieszkania kosztują średnio 9,5 tys. zł/mkw. Na następnym miejscu plasuje się Zakopane ze stawką 9,3 tys. zł za mkw. W Międzyzdrojach jest już nieco taniej. Kupujący tam mieszkanie wakacyjne muszą wyłożyć 8,6 tys. zł/mkw.

Wyższe ceny lokali w Juracie wynikają z tego, że dominuje tam zabudowa apartamentowa, prawie nie ma budynków starszego typu, które można spotkać w innych kurortach z czołówki rankingu. Poza tym w Juracie brakuje już wolnych terenów pod budownictwo, więc apartamentów nie będzie przybywać, a to gwarantuje utrzymanie wysokiego poziomu cen. Zdaniem specjalistów z rynku nieruchomości, kurorty zawsze będą należeć do czołówki najdroższych lokalizacji w kraju.  

Zobacz także: Bogata oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »