| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Ile mieszkań można by kupić za świąteczne prezenty?

Ile mieszkań można by kupić za świąteczne prezenty?

Ile mieszkań można by kupić za pieniądze wydane na świąteczne prezenty? Ile Polacy wydadzą na upominki bożonarodzeniowe w tym roku?

Z badania przeprowadzonego przez Gemius na zlecenie MyDeal.pl wynika, że większość z nas wyda na zakup świątecznych upominków tyle samo lub więcej niż w 2010 r. Łączna wartość prezentów, które kupimy  w tym roku, jest szacowana na 9 mld zł. Warto się zastanowić, ile mieszkań można by kupić za kwotę przeznaczoną na świąteczne prezenty.

Zobacz także: Deweloperzy walczą o klientów

Poniżej przedstawiono liczbę deweloperskich lokali mieszkalnych w poszczególnych miastach, która stanowi równowartość wydatków na prezenty.

Liczba nowych mieszkań, jaką można nabyć za równowartość wydatków na świąteczne prezenty

*Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego pochodzą z raportów „ Pierwotny rynek mieszkaniowy. III kw. 2011 r.” dla poszczególnych miast, Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Kwota 9 mld zł stanowi równowartość 1,05 mln mkw. nowych mieszkań w Warszawie oraz blisko 1,39 mln mkw. w Gdańsku. Jak widać, w stolicy taka powierzchnia przekłada się na możliwość kupna ponad 26 tys. lokali z pierwszej ręki o powierzchni 40 mkw. oraz około 14 tys. jednostek mieszkalnych o metrażu wynoszącym 75 mkw. Według danych GUS na koniec ubiegłego roku przeciętna liczba osób w jednym mieszkaniu wynosiła w naszym kraju 2,85. Oznacza to, że łączna kwota wydatków na świąteczne upominki mogłaby poprawić warunki mieszkaniowe nawet około 75 tys. warszawiaków. W pozostałych miastach, gdzie średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego są niższe, liczba ta będzie odpowiednio wyższa. Przeznaczenie pieniędzy zaoszczędzonych na prezentach na zakup mieszkań mogłoby więc przyczynić się do zmniejszenia deficytu mieszkaniowego w naszym kraju, który obecnie szacowany jest nadal na ponad 1 mln jednostek mieszkalnych.

Zobacz także: Ruszyła budowa inwestycji Batory II

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z pieniędzy wydanych na świąteczne zakupy można by kupić w Warszawie 1,05 mln mkw. nowych mieszkań. Fot. Fotolia
Z pieniędzy wydanych na świąteczne zakupy można by kupić w Warszawie 1,05 mln mkw. nowych mieszkań. Fot. Fotolia

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK