| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Czy warto poczekać z kupnem mieszkania? Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu. Z drugiej strony mieszkania mogą jeszcze stanieć.

Z kolei na stołecznym rynku wtórnym, wg danych serwisu Oferty.net, średnia cena ofertowa mieszkań wynosi teraz 8,8 tys. zł za mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy używane lokale staniały o ok. 4,5 proc. Z kolei nowe mieszkania, jak podaje w swoim raporcie Emmerson, od początku bieżącego roku są tańsze o 3,4 proc.

Oferta rynku nieruchomości jest dziś rekordowo duża, ale do kupienia są przede wszystkim lokale mniejsze i tańsze, które bez problemu znajdują nabywców.

– Po ograniczeniu dostępu do rządowych dopłat niedrogie mieszkania stały się jeszcze bardziej poszukiwane. W Rezydencji Kościuszki, którą realizujemy w sąsiadującym z Warszawą Piastowie, mamy w sprzedaży mieszkania, których ceny nie przekraczają obecnych coraz bardziej ograniczonych możliwości finansowych klientów. Dlatego popyt na lokale w naszej inwestycji jest stały. Najtańsze mieszkanie kosztuje niespełna 176 tys. zł. Co czwarty lokal pozostający jeszcze w ofercie kosztuje poniżej 300 tys. zł – twierdzi Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A.      

Trudniej uzyskać kredyt

Czy warto czekać na obniżki cen? Przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich nie przewidują już większej korekty cen nowych mieszkań. Powód jest prosty. Deweloperzy nie mają już zapasu na swoich marżach. Między innymi z tego powodu, że wzrosły koszty budowy i koszty kredytów inwestycyjnych.

Zobacz także: Rosną koszty utrzymania mieszkań

Co jest może najbardziej istotne dla planujących zakup, w przyszłym roku może się okazać, że nowe zasady wyliczania zdolności kredytowej przez banki całkowicie uniemożliwią im zaciągnięcie odpowiednio wysokiej pożyczki. Te same dochody w związku z większymi wymaganiami banków pozwolą na zaciągnięcie mniejszego kredytu.  

Do końca 2011 roku banki muszą wprowadzić w życie wszystkie zapisy rekomendacji S III. Oznacza to, że licząc zdolność kredytową, będą ustalać maksymalny okres kredytowania do 25 lat. Jednocześnie dla kredytów w walutach obcych obciążenie dochodu netto miesięcznymi ratami nie będzie mogło przekroczyć 42 procent. Z szacunków analityków Domu Kredytowego Notus wynika, że w związku z tymi zmianami maksymalna zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców obniży się o 6 – 9 procent.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu.
Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu.

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »