| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Na rynku nie brakuje nowych mieszkań

Na rynku nie brakuje nowych mieszkań

Na rynku nie brakuje nowych mieszkań. Deweloperzy budują więcej nieruchomości mieszkalnych, a zainteresowanie kredytami hipotecznymi stale rośnie.

Jak zachowują się deweloperzy?

Wobec dużej podaży mieszkań, a zdaniem niektórych – historycznie rekordowej,  można zastanawiać się, czy deweloperzy ograniczą liczbę wprowadzanych na rynek inwestycji. Pokażą to wskaźniki za ostatni kwartał tego roku. Z pewnością jednak w związku z obecną konkurencyjnością na rynku deweloperskim nabywcy mieszkań mogą się spodziewać większej elastyczności sprzedających, jeśli chodzi o ceny mieszkań i warunki płatności za lokale.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development, uważa, że najbardziej atrakcyjną dla kupujących formą płatności za mieszkania jest oferowany przez tę spółkę system zakładający wpłatę większości należności dopiero przed odbiorem kluczy do lokalu.

Zobacz także: Ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich

– System płatności, jaki oferujemy swoim klientom kupującym mieszkania na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach (system 10/90) i na osiedlu Red Park w Poznaniu (system 15/85), pozwala zaoszczędzić im na odsetkach bankowych. Nabywcy zobligowani są do wpłaty niewielkiej części należności po podpisaniu umowy, a o kredycie mogą myśleć dopiero przed zakończeniem budowy – tłumaczy.   

Chcemy więcej kredytów

Nie da się zakwestionować bowiem, że w największym stopniu popyt zależy właśnie  od dostępności kredytów i chęci zaciągania pożyczek przez poszukujących nieruchomości. Co mówią na ten temat raporty? Według analizy Amron, w II kwartale 2011 roku liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych i wartość wzrosły w porównaniu z I kwartałem br., odpowiednio o 8,02 proc. i 9,33 proc. W badanym okresie liczba nowo udzielonych kredytów wynosiła 62,19 tys. Przy tym średnia wartość kredytu nie uległa zmianie. Co czwarta pożyczka mieszkaniowa udzielona została w Warszawie.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy popyt zrównoważy podaż mieszkań, popatrzmy inaczej. Jeśli mamy dziś na rynku ogólnopolskim 48 tys. nowych mieszkań, a kwartalnie udzielanych jest 62 tys. pożyczek hipotecznych, to przy założeniu, że zaciągający kredyty postawiliby w większym stopniu na rynek deweloperski, wystarczyłoby kilka miesięcy do wyprzedania wszystkich lokali.    

Poza tym nasycenie rynku mieszkaniowego to jeszcze bardzo odległa perspektywa. Trzeba pamiętać o szacowanym przez rząd 1,5 mln niedoborze mieszkań w naszym kraju. Obawy o spadek popytu na mieszkania są tym mniej uzasadnione, że zgodnie z danymi GUS Polacy dysponują coraz większą ilością pieniędzy. We wrześniu br. zatrudnienie wzrosło bowiem o 2,8 proc. a wynagrodzenia o 5,2 proc. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »