| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami

Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami

Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami mieszkaniowymi. Chwilowa stagnacja na rynku nieruchomości to wynik zwiększającej się podaży.

W skutek aktywności deweloperów oferta nowych mieszkań w trzecim kwartale zwiększyła się w Gdańsku (6,7 proc.) i we Wrocławiu (6,1 proc.). W Krakowie zaś nieznacznie zmalała. W Poznaniu z kolei podaż nie uległa większej zmianie.

– W Poznaniu liczba nowych mieszkań dostępnych na rynku nie zmieniła się od pół roku. Jak podają raporty rynkowe, kształtuje się w granicach ok. 4,6 tys. Ponadto w październiku sytuacja kupujących poprawiła się, bo wzrósł limit cen mieszkań, które można kupić z rządową dopłatą w ramach programu „Rodzina na Swoim”. W naszej inwestycji RED Park, którą realizujemy w poznańskim Dębcu zwiększyła się dzięki temu liczba mieszkań, na które mogą uzyskać dopłaty zarówno rodziny, jak i single (cena od 5,1 zł/mkw.) – komentuje Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.                

– W Warszawie z kolei kupujący z miesiąca na miesiąc mają na rynku pierwotnym coraz większy wybór mieszkań. Ich ilość osiągnęła już zawrotną wartość 19 tys. Jednak limit cen umożliwiający zaciągnięcie pożyczki, do której dopłaca państwo w stolicy, znacznie się zmniejszył. Dlatego, w naszej stołecznej inwestycji na Osiedlu Alpha część lokali objęliśmy właśnie specjalnymi upustami, żeby nasi klienci mogli uzyskać dopłaty – tłumaczy.

Sprzedano więcej mieszkań

W konsekwencji wzrostu podaży w ciągu minionego roku, liczba dostępnych nowych mieszkań osiągnęła najwyższy poziom w historii polskiego rynku deweloperskiego. Zmniejszająca się oferta wprowadzana do sprzedaży w ostatnim czasie świadczy o tym, że inwestorzy zaczynają powoli ograniczać swoje działania. A jak kształtuje się sprzedaż? 

Zobacz także: Ustawa deweloperska – jakie zmiany przyniesie?

W drugim kwartale tego roku sprzedaż liczona łącznie dla pięciu rynków (Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Warszawa) spadła w porównaniu z pierwszym kwartałem o niemal 5 proc., piszą w swoim raporcie analitycy Reas.

Łączny poziom sprzedaży w drugiej połowie 2010 roku i w pierwszej bieżącego roku był jednak w większości miast nieco wyższy od długoterminowej przeciętnej liczby mieszkań sprzedawanych na tych rynkach. We Wrocławiu nawet wyraźnie wyższy. Wyjątkiem była Warszawa, gdzie w tym okresie sprzedano ok. 11,8 tys. lokali, o około tysiąca mniej niż długoterminowy, średni poziom transakcji dla stołecznego rynku.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK