| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Co oznacza określenie „mieszkanie hipoteczne”?

Co oznacza określenie „mieszkanie hipoteczne”?

Często czytamy lub słyszymy: mam mieszkanie hipoteczne, albo sprzedam mieszkanie hipoteczne. Czy to oznacza, że jest to nieruchomość obciążona hipoteką?

Niekoniecznie. Natomiast można na prawie do takiej nieruchomości ustanowić hipotekę. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe wierzyciela do zaspokojenia jego żądań finansowych właśnie – tą nieruchomością. Hipoteka to bardzo dobre zabezpieczenie długu. Grunt nie znika i perspektywicznie – jego wartość na ogół rośnie. Jeżeli nawet dłużnik nieruchomość sprzeda – a może sprzedać nawet zadłużoną – hipoteka będzie wpisana, aż dług zostanie spłacony.

Musimy mieć świadomość, że nie tyle nabywamy nieruchomość ile prawo do niej. Bywają prawa silniejsze (prawo własności) i ograniczone np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, na którym zresztą też można ustanowić hipotekę.

Określenia „mieszkanie hipoteczne” w języku potocznym używa się w stosunku do mieszkań z prawem własności. Kupując takie mieszkanie to znaczy wyodrębniony lokal w budynku wielomieszkaniowym nabywamy jednocześnie udziały w nieruchomości wspólnej (czyli klatce schodowej, korytarzach itp.) a także z udział w gruncie przypadający na ten lokal.

Zobacz także: Czy ceny lokali odpowiadają ich wartości?

Mogą tu wystąpić dwa przypadki: będzie to udział w prawie własności gruntu lub udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z różnicy, która jest istotna dla właściciela takiego mieszkania. Jeżeli z własnością mieszkania będzie związany udział w użytkowaniu wieczystym działki, na której znajduje się budynek – trzeba będzie oprócz kosztów eksploatacyjnych dodatkowo opłacać opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego. A w dużym mieście przy rosnących cenach gruntów może to być znaczny wydatek, bo to jest 1 proc. od wartości gruntu przypadającej na dany lokal. W dobrych warszawskich lokalizacjach to nawet kilka złotych na 1 mkw. lokalu miesięcznie. Dlatego tak istotne jest pytanie przy kupnie mieszkania jaki jest status prawny gruntu, na którym stoi budynek z naszym mieszkaniem.

Czy właściciel, posiadacz najmocniejszego prawa własności i do gruntu i zabudowań ma pełną swobodę w dysponowaniu nieruchomością? Niestety i w tym przypadku ta swoboda jest ograniczona. Pomijając istnienie w niektórych przypadkach praw pierwokupu, nawet gdy mamy prawo własności gruntu – nie postawimy na nim tego, co nam się podoba i nie możemy prowadzić tam każdej działalności gospodarczej. O tym co można zbudować i wykorzystywać do działalności gospodarczej - decyduje plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli go nie ma zastąpi go decyzja o warunkach zabudowy. Każda nieruchomość – czy to zabudowana, czy nie ma w sobie pewien potencjał. Sztuka kupowania nieruchomości polega na umiejętności wykrywania tego potencjału. Do tego potrzebna jest wiedza i doświadczenia z bardzo specyficznego rynku. Trzeba bowiem umieć przewidzieć, czy dana nieruchomość będzie z czasem zyskiwać na wartości, czy może przynieść dochód i szybko zwrócić zainwestowane w nią nakłady, czy jej nabycie – przyniesie tylko straty.

Zobacz także: Czy warto skorzystać z opcji „Szybki skup nieruchomości”?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Określenia „mieszkanie hipoteczne” w języku potocznym używa się w stosunku do mieszkań z prawem własności. Fot. Fotolia
Określenia „mieszkanie hipoteczne” w języku potocznym używa się w stosunku do mieszkań z prawem własności. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »