| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Czym są condohotele i czy warto w nie inwestować?

Czym są condohotele i czy warto w nie inwestować?

Coraz więcej Polaków inwestuje w condohotele. Taki sposób lokowania pieniędzy ma swoje źródło na Florydzie, rozpoczął się aż 20 lat temu, stamtąd dotarł do Europy Zachodniej i do Polski. Pojawiające się nowe systemy jak condohotel czy timeshare stają się atrakcyjniejsze, ponieważ w ten sposób możemy połączyć inwestycję w nieruchomości, z możliwością korzystania z nich w prywatnych celach. Tego typu inwestycje cieszą się także dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.

System condohoteli jest niewątpliwie bardzo dobrym rozwiązaniem dla deweloperów, którzy w trakcie realizowania projektu odsprzedają poszczególne lokale firmom i nierzadko inwestorom indywidualnym. Dla podmiotu przeprowadzającego inwestycję zaangażowanie zewnętrznego kapitału oznacza mniejsze ryzyko oraz często brak potrzeby zaciągania kredytu inwestycyjnego. Co natomiast zyskują nabywcy poszczególnych mieszkań czy apartamentów? Po pierwsze, jest to dobry pomysł dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Taka opcja pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie. Tak jak ma to miejsce za granicą, również w naszym kraju w większości wypadków przez pierwsze kilka lat właściciel wyodrębnionego lokalu osiąga zagwarantowany, stały dochód. Okres ten zazwyczaj waha się od 2 do nawet 4 lat, a zapewniona początkowa stopa zwrotu przeważnie znajduje się w przedziale od 5% do 9%. Dobrym przykładem może tu być firma Zdrojowa Invest, która między innymi realizuje pięciogwiazdkową inwestycję Marine Hotel w Kołobrzegu. Po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych apartamentów oraz wyspecjalizowaną firmę zarządzającą obiektem. Dużym plusem takiego rozwiązania jest właśnie fakt, że inwestor nie musi zajmować się nieruchomością, poszukiwaniem najemców, ani bieżącym administrowaniem. Ponadto oprócz zysków z najmu może korzystać również na wzroście wartości posiadanej nieruchomości w czasie.

Zobacz także: Jak można bezpiecznie kupić mieszkanie?

Mimo opisanych zalet takiego podejścia do lokowania kapitału na rynku nieruchomości, nie należy jednak zapominać o jego mankamentach. Trzeba podkreślić, że po upływie kilku pierwszych lat zwrot z inwestycji będzie zależał już tylko od obłożenia danego obiektu i konkretnego apartamentu. Ważnym wyznacznikiem opłacalności inwestycji w condohotele jest bez wątpienia odpowiednia lokalizacja, która powinna umożliwiać jak największą stopę najmu w obiekcie. Bardzo istotna jest również fachowość firmy zarządzającej całym budynkiem, gdyż to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na przychody. Poza tym znaczącą rolę odgrywają tutaj warunki pogodowe. W naszym kraju nie należy się spodziewać zysków porównywalnych do tych osiąganych w krajach śródziemnomorskich, gdzie sezon turystyczny jest znacznie dłuższy. Idąc tym tropem lepszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w obiekty zlokalizowane w kurortach górskich, gdzie wzmożony ruch występuje dwa razy do roku, niż nad morzem. W zimie można tam liczyć na turystów zainteresowanych białym szaleństwem, a w lecie na osoby uprawiające turystyką pieszą, bądź też wyczynową.

Zobacz także: Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Niewątpliwie pozytywnym uwarunkowaniem dla tego typu inwestycji jest fakt, że w najbliższych latach można spodziewać się wzrostu dochodów z turystki w Polsce. Będzie to głównie efektem rosnącej liczby Polaków chcących spędzić urlop poza stałym miejscem zamieszkania oraz zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Turniej powinien przełożyć się na wzmożony napływ turystów z zagranicy nie tylko w trakcie jego trwania, ale także, na co liczą hotelarze, już po jego zakończeniu. Warto dodać, że tak właśnie działo się w Portugalii, gdzie branża turystyczna rosła jeszcze kilka lat po imprezie. W związku z tym wydaje się, że przemyślana inwestycja w condohotele może być ciekawą alternatywą dla osób myślących o kupnie mieszkania pod najem w największych miastach kraju.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

System condohotel pozwala spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie.
System condohotel pozwala spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie.

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »