| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Deweloperzy budują ekologiczne budynki

Deweloperzy budują ekologiczne budynki


Deweloperzy w swojej ofercie mają do zaoferowania, swoim potencjalnym klientom, budynki, w których zastosowano ekologiczne rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się kupić mieszkanie, które zostało zbudowane z wykorzystaniem takiej technologii, to będzie to nasz wkład w dbałość o środowisko, a ponadto uda nam się również zmniejszyć rachunki.

Jednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Kolektory słoneczne przy produkcji ciepła nie emitują szkodliwych związków, nie powodują zwiększenia dziury ozonowej oraz nie zanieczyszczają środowiska. Im więcej będzie produkowanych urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, tym będą one tańsze. Instalacje solarne można wykorzystać do ogrzewania ciepłej wody, jak również włączyć ją do systemu ogrzewania całego domu.

– W Spółdzielni Mieszkaniowej Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie już w kolejnej, drugiej realizowanej w ostatnich latach inwestycji mieszkaniowej, wykorzystuje się energię słoneczną do podgrzania wody. Dzięki temu rozwiązaniu obniżono koszty przygotowania ciepłej wody. W ubiegłym roku zdarzyła się sytuacja kilkugodzinnego braku dostawy ciepła z centralnej ciepłowni. W mieszkaniach budynku wyposażonego w kolektory słoneczne przez kilka godzin ciepła woda nadal płynęła z kranów – mówi Adam Szweda prezes Spółdzielni.

Zobacz także: Pierwszy etap inwestycji Zielone Wzgórza zakończony

Instalacje solarne są inwestycją dość kosztowną. Aby zachęcić do ich stosowania wprowadzono system dofinansowania wspólnot mieszkaniowych, jak również indywidualnych gospodarstw domowych. Niestety spółdzielnie mieszkaniowe z takich możliwości nie mogą skorzystać, a szkoda, gdyż dzięki dofinansowaniu kosztów kolektorów słonecznych efektywność ich stosowania byłaby zapewne wyższa i zachęcała do ich szerszego wykorzystania.

Deweloperzy nie poprzestają jednak na kolektorach. Na Osiedlu Kalinowym w podpoznańskiej Rokietnicy można znaleźć także ekologiczne nowości jak podziemne zbiorniki na odpady. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Składa się na nią betonowy silos oraz kontener skonstruowany w oparciu o najbardziej nowoczesne technologie produkcji polietylenowej. Ich obsługa niczym nie różni się od tradycyjnych pojemników na śmieci. Wystarczy za pomocą klucza otworzyć pojemnik, wrzucić odpady, a te za pomocą obrotowej dźwigni, zostaną umieszczone w podziemnym kontenerze.

Ciekawostką jest fakt, iż kontenery są opróżniane za pomocą specjalnie przystosowanego dźwigu. Częstotliwość opróżniania zbiorników dostosowana jest do aktualnych potrzeb mieszkańców Osiedla Kalinowego.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

ednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Fot. materiały prasowe
ednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Fot. materiały prasowe

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK