| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Jak zmniejszyć ryzyko zakupu mieszkania na etapie „dziury w ziemi”?

Jak zmniejszyć ryzyko zakupu mieszkania na etapie „dziury w ziemi”?


Zakup mieszkania na I etapie budowy wiąże sięz ryzykiem, jednak deweloperzy oferują atrakcyjne ceny, dlatego tego typu transakcje cieszą się dużeym zainteresowaniem. W jaki sposób można się uchronić przed tak dużym ryzykiem? Często umowy zawierane z deweloperami lepiej chronią ich niż kupującego. Na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy z deweloperem?

7. Zmiany w aranżacji

Kupujący ma prawo zaproponować zmiany w aranżacji lokalu, o ile nie wydłużą one czasu budowy, nie zwiększą jego kosztu i będą zgodne z prawem budowlanym. W przypadku, gdyby w wyniku tych zmian obniżony został koszt budowy, deweloper powinien zwrócić kupującemu różnicę.

8. Odbiór lokalu

Umowa przedwstępna powinna określać termin odbioru technicznego lokalu. Powinna też precyzować sposób zawiadomienia kupującego o odbiorze technicznym. Na rynku spotyka się bowiem bardzo różne formy (poczta, telefon, mail). Odbiór techniczny jest równoznaczny ze sporządzeniem protokołu odbioru mieszkania bez adnotacji o jakichkolwiek wadach.

Deweloper powinien usunąć wady nieistotne lokalu w terminie 7 dni od podpisania protokołu odbioru technicznego, w którym zostały one określone, a wady istotne w terminie 30 dni.

9. Odstąpienie od umowy

W projekcie rozszerzyliśmy katalog możliwości odstąpienia od umowy w stosunku do powszechnie stosowanych praktyk. Nabywca powinien mieć prawo odstąpienia od niej w przypadku:
• opóźnienia o 30 dni któregokolwiek z etapów budowy określonych w harmonogramie płatności
• opóźnienia o 14 dni terminu odbioru technicznego
• nieusunięcia w terminie wad i usterek
• niewykonania w podanym terminie prac związanych z zagospodarowaniem osiedla
• nieotrzymania kredytu mieszkaniowego przynajmniej w trzech bankach

Zobacz także: Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?

Obu stronom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w przypadku, gdy druga strona dwukrotnie nie stawi się u wskazanego notariusza celem zawarcia umowy ostatecznej. 

Konsultantem przy projekcie był Bartłomiej Wróblewski, adwokat
Wzorzec umowy jest dostępny na stronie Home Broker, pod artykułem (kliknij tutaj)

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zakup mieszkania na I etapie budowy wiąże sięz ryzykiem, jednak deweloperzy oferują atrakcyjne ceny, dlatego tego typu transakcje cieszą się dużeym zainteresowaniem. W jaki sposób można się uchronić przed tak dużym ryzykiem?
Zakup mieszkania na I etapie budowy wiąże sięz ryzykiem, jednak deweloperzy oferują atrakcyjne ceny, dlatego tego typu transakcje cieszą się dużeym zainteresowaniem. W jaki sposób można się uchronić przed tak dużym ryzykiem?

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK