| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Jak uniknąć strat przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Jak uniknąć strat przy odbiorze mieszkania od dewelopera?


Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno nowego mieszkania to czeka nas jego odbiór od dewelopera, żeby uniknąć strat trzeba mieć podstawową wiedzę z zakresu budownictwa. Jeśli przeoczymy nawet najmniejsze usterki w stolarce możemy narazić się na dodatkowe koszty, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy fachowca, której koszt będzie dużo niższy, niż ewentualne poprawki już na nasz koszt.

– Posłuży ona do zmierzenia otworów drzwiowych, czy odległości między drzwiami i ścianą – błędne usytuowanie otworu drzwiowego może bowiem przeszkodzić np. w umiejscowieniu pralki – tłumaczy Włodzimierz Wielogórski. Wbrew pozorom pomiar lokalu może okazać się niepotrzebny. - Wszystkie mieszkania przed odbiorami mają robiony pomiar przez geodetę. Czasem zdarzają się w takich obmiarach błędy, ale mieszkanie można na spokojnie obmierzyć już po odbiorze i zgłosić sprawę deweloperowi przed podpisaniem aktu notarialnego – dodaje.

Podczas odbioru mieszkania przydać się może także żarówka z oprawką i przewodami, dzięki której sprawdzimy działanie instalacji elektrycznej. Przy okazji należy pamiętać, że zgodnie z normami odbiór lokalu przeprowadza się przy świetle dziennym, a gładkość tynku sprawdza się poziomicą, a nie sztucznym oświetleniem. Ponadto stosowanego przez deweloperów tynku gipsowego nie należy mylić z gładzią gipsową. W efekcie na ścianach w nowym mieszkaniu dopuszczalne są niewielkie nierówności. Wspomniana wyżej poziomica będzie także potrzebna na balkonie. Należy bowiem pamiętać, że tak jak powierzchnia podłóg w mieszkaniu musi być równa, tak na balkonie niezbędny jest spadek. Musi on być jednak skierowany na zewnątrz budynku, aby padający deszcz nie zamieniał salonu nowego „M” w brodzik. Nowy nabywca nie powinien także zapomnieć o zapałkach albo zapalniczce. Dzięki nim będzie mógł sprawdzić czy sprawnie działa instalacja wentylacyjna.

Podczas odbioru technicznego trzeba także pamiętać o tym, że jest on głównie wykonywany po to, aby sprawdzić czy deweloper oddaje nowemu nabywcy lokal zgodny z obietnicami poczynionymi w umowie. Po pierwsze, więc należy odpowiedzieć na pytanie czy jakość i standard poszczególnych elementów wykończenia są zgodne z tymi wymienionymi w umowie. Jeśli deweloper obiecał okna drewniane, płytki na balkonie mrozoodporne, a parapety z kamienia naturalnego, to rozwiązania gorszego rodzaju rodzą roszczenia ze strony nabywcy o wymianę zgodną z umową lub obniżenie ceny lokalu. Dobrym doradcą przy dokonywaniu odbioru technicznego jest też projekt budowlany mieszkania.

– Niektóre firmy standardowo dają takie dokumenty klientom inne nie chcą ich nawet udostępnić. Z reguły zawierają one znacznie więcej informacji na temat wymiarów i instalacji niż plany dołączone do umów – zauważa Włodzimierz Wielogórski.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli przeoczymy nawet najmniejsze usterki w stolarce możemy narazić się na dodatkowe koszty, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy fachowca, której koszt będzie dużo niższy, niż ewentualne poprawki już na nasz koszt.
Jeśli przeoczymy nawet najmniejsze usterki w stolarce możemy narazić się na dodatkowe koszty, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy fachowca, której koszt będzie dużo niższy, niż ewentualne poprawki już na nasz koszt.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK