| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Wyższa emerytura za mieszkanie

Wyższa emerytura za mieszkanie


Wiele starszych osób będących na emeryturze posiada mieszkanie, w centrum miasta, niejednokrotnie warte kilkaset tysięcy złotych. Przy tym pobierają niewysoką emeryturę, nie zapewniającą godziwego życia. Jak rozwiązać taką sytuację? Istnieje możliwość zamiany mieszkania na dwa mniejsze i wynajmowanie jednego z nich.

Po pierwsze sprzedaż dużego mieszkania i zakup o połowę mniejszego łączy się z kosztami transakcyjnymi, kosztami przeprowadzki i do tego każdy m2 mniejszego lokalu jest przeciętnie droższy niż tego pierwotnego. Przyjąć więc należy, że zainwestować będzie można około 40% wartości dużego mieszkania. Ponadto rentowność netto wynajmu, a więc faktycznie trafiające do kieszeni właściciela pieniądze po uwzględnieniu podatku i okresu niewynajęcia lokalu, stanowią rocznie około 4% wartości nieruchomości. Gdyby więc osoba starsza sprzedała 100-metrowe mieszkanie w centrum i kupiła dla siebie lokal o połowę mniejszy, a resztę pieniędzy przeznaczyła na zakup lokalu lub lokali do wynajęcia, to miesięcznie mogłaby liczyć na rzeczywisty dochód na poziomie 1,5 tys. zł w Warszawie, 1,2 tys. zł w Krakowie, 1 tys. zł we Wrocławiu i ponad 0,5 tys. zł w Łodzi i Katowicach. Dla porównania dożywotnia renta dla kobiety w wieku 65 lat, która mieszka w lokalu o wartości 400 tys. zł wyniesie około 500 – 600 zł miesięcznie. Wyniki są więc zbliżone. Trzeba jednak zauważyć, że im osoba starsza, tym renta wyższa. Ponadto na wyższe świadczenia mogą liczyć mężczyźni ponieważ przeciętnie żyją oni krócej.

Zobacz także: Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania pod wynajem trzeba zwrócić uwagę na to, aby było ono atrakcyjne na rynku. Najkrócej na najemców czekają małe lokale, w dobrej lokalizacji, z relatywnie niskim czynszem.

W Warszawie najpopularniejsze jest Śródmieście; odnowiona kawalerka o powierzchni 19 m2 na trzecim piętrze kamienicy trzeba zapłacić 219 tys. zł. W Krakowie, na Starym Mieście, kawalerka o powierzchni 26 m2 w przedwojennej kamienicy, kosztuje 220 tys. zł. W Łodzi, Bałuty, za niewiele ponad 100 tys. zł można kupić 30 m2, w bloku z wielkiej płyty.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podjęcie decyzji o zamianie mieszkania jest o tyle korzystne, że miesięczny dochód może przewyższyć zyski z dożywotniej renty lud odwróconego kredytu hipotecznego, a emeryt nie traci prawa własności do swojego majątku.
Podjęcie decyzji o zamianie mieszkania jest o tyle korzystne, że miesięczny dochód może przewyższyć zyski z dożywotniej renty lud odwróconego kredytu hipotecznego, a emeryt nie traci prawa własności do swojego majątku.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK