| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Dopłaty do czynszów dla najmniej zarabiających

Dopłaty do czynszów dla najmniej zarabiających

W 2019 roku na dopłaty do czynszów ma być przeznaczone 200 mln zł. Program ma być skierowany do osób najmniej zarabiających.

Projekt ustawy dot. dopłat do czynszów w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji publicznych - poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Zapowiedział, że w 2019 roku na ten cel ma być przeznaczone 200 mln zł, a w kolejnych latach nawet 1 mld zł.

Soboń, w czwartek na konferencji prasowej, podkreślił, że "program dopłat ma charakter społeczny i inwestycyjny".

"Pomagamy osobom najmniej zarabiającym, tym które mają zdolność czynszową, by skorzystać z programu Mieszkanie plus, ale jednocześnie ich przeciętne wynagrodzenie jest niższe" - mówił. Dodał, że rząd jest gotowy "przez dziewięć lat, szczególnie młodym ludziom, młodym rodzinom na starcie dopłacać do czynszów w ramach Mieszkania plus".

Zaznaczył, że "możliwość dopłat do najemców jest ważnym instrumentem dla gmin w zakresie ich polityki mieszkaniowej, a także jest stabilizacją dla inwestorów, którzy będą chcieli realizować inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus".

Powiedział, że dopłaty będą realizowane wspólnie z samorządami. "Samorządy będą przyznawały tzw. kryteria pierwszeństwa. Dla nas najważniejsze są kryteria związane z dochodem" - tłumaczył.

Jak wyjaśnił przykładowo, czteroosobowa rodzina (dwoje dorosłych, dwoje dzieci), która ma ok. 1,5 tys. zł czynszu za 60-metrowe mieszkanie może liczyć na dopłatę w wys. 500 zł przez trzy lata. "W kolejnych latach, co trzy lata, ta dopłata będzie się zmniejszać" - dodał. Maksymalny okres dopłaty ma wynosić dziewięć lat.

Dopłata będzie uzależniona od lokalizacji danego mieszkania, bowiem jest ona powiązana z wartością odtworzeniową mieszkania.

Soboń zaznaczył, że dopłaty będą obejmowały wszystkie inwestycje mieszkaniowe "niezależnie od tego, czy to będzie BGK Nieruchomości, inwestor prywatny, Towarzystwo Budownictwa Społecznego czy spółdzielnia mieszkaniowa". (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Dorota Skrobisz

kfk/

Polecamy serwis: Dom i prawo

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »