reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Meldunek przez Internet od 2018 r.

Meldunek przez Internet od 2018 r.

W Polsce nadal obowiązuje obowiązek meldunkowy, który dotyczy zarówno pobytu stałego jak i czasowego. Od 1 stycznia 2018 r. można zameldować się przez Internet.

Od lat mówi się o zniesieniu obowiązku meldunkowego. Termin ten był wielokrotnie odraczany. Miał wejść w życie właśnie w 2018 r.

Przez to, że adres zamieszkania nie widnieje już w nowych dowodach osobistych a w wielu firmach i instytucjach proszą o podanie miejsca zamieszkania lub adresu do korespondencji wiele osób jest mylnie przekonanych, że obowiązek meldunkowy to już przeszłość.

Tymczasem obecny rząd postanowił go utrzymać uzasadniając to m.in. jego znaczeniem dla prawidłowej realizacji zadań i obowiązków administracji publicznej wobec obywateli. Uznał także, że to „bardzo istotne dla bezpieczeństwa naszego kraju, szczególnie ze względu na obecną sytuację geopolityczną w Europie i zagrożenie terroryzmem”.

Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono jednak pewne ułatwienia związane z wypełnieniem przez obywateli tego obowiązku. Będzie to można zrobić wygodnie, nie wychodząc z domu, drogą elektroniczną.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jak zameldować się przez Internet?

Aby złożyć formularz przez ePUAP trzeba mieć profil zaufany (eGO), żeby potwierdzić tożsamość. Warto założyć taki profil, ponieważ umożliwia on załatwianie także innych spraw urzędowych drogą elektroniczną.

Meldunku dokonujemy za pomocą strony www.obywatel.gov.pl, wybierając na niej usługę meldunek. Następnie zaznaczamy rodzaj pobytu na jaki chcemy dokonać zameldowania – pobyt stały lub czasowy. W kolejnym kroku wybieramy osobę, którą chcemy zameldować. Potem wypełniamy pozostałe pola. Jeśli dokonujemy własnego meldunku dane personalne zostają zaciągnięte automatycznie w odpowiednie miejsca wniosku.

Złożenie kompletnego wniosku wymaga również załączenia odpowiednich dokumentów. Właściciel mieszkania lub osoba posiadająca inny tytuł prawny do lokalu, w którym chce się zameldować powinna to potwierdzić załączając jeden z tych dokumentów elektronicznych (lub ewentualnie ich skanów): np. odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, umowę najmu, decyzję administracyjną lub orzeczenie sądu. Inne osoby powinny dołączyć oświadczenie właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające ich pobyt w lokalu, dokument, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, niezbędne jest także dołączenie upoważnienia w formie załącznika.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama