REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Meldunek przez Internet od 2018 r.

Marta Zdanowska
Meldunek przez Internet od 2018 r. /fot. shutterstock
Meldunek przez Internet od 2018 r. /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce nadal obowiązuje obowiązek meldunkowy, który dotyczy zarówno pobytu stałego jak i czasowego. Od 1 stycznia 2018 r. można zameldować się przez Internet.

Od lat mówi się o zniesieniu obowiązku meldunkowego. Termin ten był wielokrotnie odraczany. Miał wejść w życie właśnie w 2018 r.

REKLAMA

Przez to, że adres zamieszkania nie widnieje już w nowych dowodach osobistych a w wielu firmach i instytucjach proszą o podanie miejsca zamieszkania lub adresu do korespondencji wiele osób jest mylnie przekonanych, że obowiązek meldunkowy to już przeszłość.

REKLAMA

Tymczasem obecny rząd postanowił go utrzymać uzasadniając to m.in. jego znaczeniem dla prawidłowej realizacji zadań i obowiązków administracji publicznej wobec obywateli. Uznał także, że to „bardzo istotne dla bezpieczeństwa naszego kraju, szczególnie ze względu na obecną sytuację geopolityczną w Europie i zagrożenie terroryzmem”.

Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono jednak pewne ułatwienia związane z wypełnieniem przez obywateli tego obowiązku. Będzie to można zrobić wygodnie, nie wychodząc z domu, drogą elektroniczną.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jak zameldować się przez Internet?

Aby złożyć formularz przez ePUAP trzeba mieć profil zaufany (eGO), żeby potwierdzić tożsamość. Warto założyć taki profil, ponieważ umożliwia on załatwianie także innych spraw urzędowych drogą elektroniczną.

REKLAMA

Meldunku dokonujemy za pomocą strony www.obywatel.gov.pl, wybierając na niej usługę meldunek. Następnie zaznaczamy rodzaj pobytu na jaki chcemy dokonać zameldowania – pobyt stały lub czasowy. W kolejnym kroku wybieramy osobę, którą chcemy zameldować. Potem wypełniamy pozostałe pola. Jeśli dokonujemy własnego meldunku dane personalne zostają zaciągnięte automatycznie w odpowiednie miejsca wniosku.

Złożenie kompletnego wniosku wymaga również załączenia odpowiednich dokumentów. Właściciel mieszkania lub osoba posiadająca inny tytuł prawny do lokalu, w którym chce się zameldować powinna to potwierdzić załączając jeden z tych dokumentów elektronicznych (lub ewentualnie ich skanów): np. odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, umowę najmu, decyzję administracyjną lub orzeczenie sądu. Inne osoby powinny dołączyć oświadczenie właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające ich pobyt w lokalu, dokument, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, niezbędne jest także dołączenie upoważnienia w formie załącznika.

Usługa zameldowania jest bezpłatna. Jednak w przypadku zameldowania na pobyt czasowy wydanie zaświadczenia o zameldowaniu to koszt 17 zł. W przypadku zaznaczenia opcji jego uzyskania należy więc dołączyć dokument potwierdzający płatność za to zaświadczenie.

Ostatnim krokiem jest elektroniczne podpisanie wniosku. Potwierdzenie jego złożenia zostanie dostarczone na skrzynkę ePUAP.

Zobacz: Nieruchomości

Ile czeka się na meldunek

Jeśli do wniosku zostały załączone wszystkie niezbędne dokumenty meldunek zostaje dokonany od razu. Jeśli jednak do formularza dołączono skany lub inne odwzorowania cyfrowe dokumentów urzędnik może poprosić o ich oryginały i dopiero po wyjaśnieniu wątpliwości dokona meldunku.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2017 r. poz. 657 z późn. zm.)

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U. poz. 2411).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA