REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie Plus szansą dla młodych

Diana Wawrzusiszyn
Mieszkanie+ szansą dla młodych /fot. Fotolia
Mieszkanie+ szansą dla młodych /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trwają przygotowania do wprowadzenia w życie programu Mieszkanie+, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe młodych Polaków po tym jak w 2018 roku wygaśnie dotychczasowy projekt Mieszkania dla Młodych.

3,5 miliarda złotych. Taka kwota przewidziana została na realizację programu Mieszkania dla Młodych w latach 2014-2018. Program jeszcze nie wygasł, a rządzący są na ostatniej prostej wdrażania w życie swojego autorskiego programu Mieszkanie+. Tłumaczą oni, że nowy program będzie udoskonaloną kontynuacją obecnie działającego MdM. Minusem dotychczasowego programu było przede wszystkim to, że do programu mogła zakwalifikować się osoba, która ukończyła 35 lat. W ten sposób przybrał obliczę Mieszkania dla (nie tak bardzo) młodych. Postanowiono to zmienić i umożliwić też młodszym obywatelom zdobycie swoich czterech kątów. Mieszkanie+ jest skierowanie do wszystkich Polaków, jednak w pierwszej kolejności, mam pomóc tym którzy nie dostaliby kredytu hipotecznego na zakup nowego mieszkania.

REKLAMA

Polecamy: E-wydanie Dziennik Gazeta Prawna

Na swoim za 30 lat

Podstawową różnicą tych dwóch programów jest kwestia własności. W ramach MdM młodzi otrzymują finansowe wsparcie w związku z nabyciem mieszkania. Odbywa się to na dwa sposoby: przez dofinansowanie wkładu własnego w związku z zaciągniętym kredytem na zakup mieszania lub przez zwrot wartości podatku VAT na materiały budowlane użyte w ramach budowy domu jednorodzinnego w systemie gospodarczym. W Mieszkaniu+ sytuacja wygląda nieco inaczej. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w programie zostaną najemcami, a nie właścicielami nowych mieszkań. Jest to związane z polityki całego programu, u którego podstaw leży budowa nieruchomości wyłącznie na gruntach państwowych. Ma to obniżyć koszty budowy mieszkań. W braku posiadania praw do takiego mieszkania można dostrzegać istotną wadę całego programu. Jednak z drugiej strony takie rozwiązanie wpłynie znacząco na obniżenie kosztów, gdyż według prognoz cena wynajmu lokum ma wynieść  od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Istnieje też możliwość dojścia do własności. W sytuacji, gdy dana osoba zdecyduje, że pragnie w przyszłości posiadać mieszkanie na własność, wtedy płaci ona o 20 % wyższy czynsz. Jednak przejęcie mieszkania na własność jest bardzo przesunięte w czasie. Dopiero po 25, 30 latach beneficjent otrzyma mieszkanie.

Trzy filary

Narodowy Program Mieszkaniowy będzie opierał się na trzech filarach. Po pierwsze, grunty pod zabudowę mieszkań będą własnością Skarbu Państwa, a ich rozporządzaniem zajmie się Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Po drugie program będzie opierał się na wsparciu budownictwa społecznego i spółdzielczego, co ma znacznie obniżyć koszty budowy. Ostatnią składową programu będą Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM), na które będzie można odkładać pieniądze na zakup lub remont mieszkania, czy też na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Regularne prowadzenie IKM będzie premiowane przez rząd.

Zobacz: Mieszkania dla Młodych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze fundamenty

W grudniu ubiegłego roku w Białej Podlaskiej zaczęto prace budowlane nad pierwszą  inwestycją w ramach programu Mieszkanie+. Obecnie coraz więcej samorządów jest zainteresowanych programem. Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości podpisał już ok. 60 porozumień z samorządami zainteresowanymi taką inwestycją.

Nie została podana informacja, kiedy oficjalnie program ruszy. Prawdopodobnie wnioski będzie można składać już pod koniec bieżącego roku.

                                                                                

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA