reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Coraz więcej nieruchomości bez barier

Coraz więcej nieruchomości bez barier

Dawno temu ludzie borykający się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami byli spychani na margines życia społecznego. Ostatnie lata pokazują, że takie osoby są coraz bardziej doceniane, m.in. na rynku pracy, gdzie nie są z góry skreślane. Nawet wręcz przeciwnie – jako pracownicy przynoszą firmie wiele korzyści.

Skoro osoby niepełnosprawne są coraz bardziej aktywne, muszą mieć swobodę w poruszaniu się. Infrastruktura miejska stara się nadążać za ich potrzebami, dzięki zastosowaniu niskich krawężników, sygnalizatorów świetlnych z komunikatami głosowymi, czy podjazdów dla wózków inwalidzkich. Jednak problemy nie kończą się na przejściach dla pieszych i chodnikach. Największe utrudnienia niepełnosprawni napotykają w budynkach, a najbardziej uciążliwe są one dla osób poruszających się na wózku. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju stopnie, wysokie progi i wąskie przejścia.

Dobrze, gdyby chociaż w domu takie osoby mogły czuć się swobodnie. Jednak i tutaj nie zawsze wszystko jest w porządku. Dlatego przeanalizowaliśmy rynek sprzedaży mieszkań na podstawie ogłoszeń zawartych w serwisie Otodom.pl. Z obserwacji wynika, że zaledwie w 6% wszystkich ogłoszeń została wymieniona informacja, iż mieszkanie znajduje się w budynku posiadającym udogodnienia niezbędne dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl wymienia udogodnienia, jakie powinien posiadać budynek, aby był przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim jest to winda znajdująca się na poziomie wejścia do budynku, dzięki czemu nie trzeba pokonywać żadnych schodów, by dostać się do mieszkania. Winda musi być także odpowiednio szeroka, by bez problemu zmieścił się do niej wózek inwalidzki. To samo dotyczy drzwi na korytarzach oraz do samych mieszkań. Osobom niewidomym pomogą informacje pisane alfabetem Braille'a. Powinny one znaleźć się przed wejściem do budynku informację, np. o numerze klatki schodowej. Pomocne będzie również umieszczenie numerów pięter przy poszczególnych przyciskach w windzie.

Przykładowe oferty mieszkań w budynkach z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, serwis Otodom.pl, grudzień 2016

Miasto

Metraż

L. pokoi

Cena 1 m2

Cena całkowita

Kraków

44,1 m2

2

6 600 zł

291 126 zł

Kraków

87,0 m2

3

6 448 zł

561 000 zł

Rzeszów

46,3 m2

2

5 036 zł

233 300 zł

Szczecin

71,1 m2

4

6 186 zł

440 000 zł

Warszawa

51,0 m2

2

9 463 zł

482 600 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Mimo, iż nadal wśród niektórych osób pokutuje przekonanie, że osoby niepełnosprawne są gorsze od innych, świadomość na temat osób z ułomnościami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi jest coraz większa. Traktowanie takich osób, jako niezdolnych do niczego jest coraz bardziej sporadyczne. Zauważają to także osoby decydujące o tym jak wygląda nasze otoczenie, w tym również deweloperzy, którzy przystosowują realizowane przez siebie budynki do potrzeb takich osób.

Zobacz serwis: Finanse

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Coraz więcej nieruchomości bez barier. /fot. Fotolia
Coraz więcej nieruchomości bez barier. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama