reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak się przygotować na zakup nieruchomości?

Jak się przygotować na zakup nieruchomości?

Według danych Eurostat, ponad 70% Polaków posiada własne „M”. Oznacza to, że wcześniej czy później większość z nas dokona zakupu mieszkania. Na co zwrócić uwagę, aby nie żałować tej decyzji w przyszłości? Podpowiadamy, jakie kwestie musisz przemyśleć zanim zaczniesz wybierać kolory ścian i meble.

Nadejście wiosny powoduje ożywienie nie tylko w przyrodzie. Kiedy zakwitają pierwsze kwiaty, na lokalnych rynkach nieruchomości panuje wzmożony ruch. Dowodem są nie tylko tłumy przybywające na wydarzenia branżowe - Krakowską Giełdę Domów i Mieszkań czy katowickie Targi Nieruchomości „Przyjdź, kup i zamieszkaj na swoim”, ale także częstsze decyzje zakupowe.

- Co roku wiosną i latem obserwujemy większe zainteresowanie klientów – ocenia Piotr Kijanka, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo.  – Przyczyną są przede wszystkim względy praktyczne. Cieplejsze miesiące sprzyjają także pracom remontowym, które wykonywane są jeszcze przed przeprowadzką. Większa aktywność jest dostrzegalna zarówno wśród tych, którzy przystępują do zakupu pierwszego mieszkania, jak i tych, którzy chcą zmienić lokum na większe.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Jeżeli właśnie marzysz o własnych czterech kątach, ale nie masz jeszcze rozeznania w temacie, podpowiadamy jakie decyzje musisz podjąć.   

Decyzja 1: Kredyt czy gotówka?

Jak sfinansować zakup nieruchomości? – to pierwsze pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć. Szczęśliwi Ci, którym dane jest kupować za gotówkę, albo chociaż mieć duży wkład własny … 

W większości przypadków okazuje się jednak, że kupujący są zmuszeni do zaciągnięcia kredytu. Pierwszą kwestią do sprawdzenia jest zdolność kredytowa, na którą największy wpływ będą miały Twoje dochody.

Z danych KRN wynika, że w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Katowic, którzy za przeciętną pensję mogą kupić  1,1 mkw. używanego mieszkania i 0,77 mkw. nowego.  Jest to wyjątkowo wysoka zdolność nabywcza w porównaniu do innych miast, gdzie wskaźnik waha się pomiędzy 0,5 - 0,6.

Dochody to jednak nie jedyna determinanta zdolności kredytowej. Ważna jest także forma zatrudnienia, wielkość rodziny, inne zobowiązania oraz wydatki. 

A co jeżeli zdolność kredytowa jest za niska? Wtedy warto rozważyć wydłużenie okresu spłaty lub wnieść wyższy wkład własny.

- Dokładne obliczenia wymagają jednak wizyty w banku lub u doradcy. To, czego bezwzględnie należy się wystrzegać to internetowe liczniki – są całkowicie nieprecyzyjne.  Wsparcia można szukać także u deweloperów, którzy tak jak my współpracują z domami kredytowymi – zachęca Piotr Kijanka z Grupy Geo.

Zobacz serwis: Finanse

Decyzja 2: Czy chcesz skorzystać z Mieszkania dla Młodych?   

W nieco bardziej komfortowej sytuacji są Ci, którzy mogą liczyć na rządowe wsparcie.

 Jeżeli spełniasz wymogi z ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, możesz starać się o dopłatę do kredytu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama