REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podaż i popyt na rynku pierwotnym w 2015 roku

Podaż i popyt na rynku pierwotnym w 2015 roku. /fot. Fotolia
Podaż i popyt na rynku pierwotnym w 2015 roku. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze półrocze 2015 r. przyniosło kontynuację ożywienia w budownictwie mieszkaniowym rozpoczętego na dobre jeszcze w 2014 r. Czołowe firmy deweloperskie notują rekordowe wyniki i osiągają imponującą, niespotykaną dotychczas w Polsce skalę działalności. Aby wykorzystać sprzyjającą sytuację rynkową, masowo uruchamiają one nowe inwestycje.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (w tys.), 2010 - maj 2015

REKLAMA

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie danych GUS

REKLAMA

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2015 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 33,8 tys. mieszkań, co oznaczało wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku aż o 30%. Sytuacja ta jest o tyle imponująca, iż w 2014 r. ustanowiono historyczny rekord pod względem rozpoczętych budów mieszkań przez deweloperów.

Popyt rozumiany jako skumulowana sprzedaż mieszkań na kilku najbardziej aktywnych rynkach deweloperskich stopniowo rósł od początku 2010 r. W 2014 r. i/lub w I połowie 2015 r. jak wynika z  danych Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A. ustanawiane były nowe rekordy sprzedażowe na poszczególnych rynkach lokalnych. Najnowsze wyniki za I półrocze 2015 r. raportowane przez deweloperów giełdowych także potwierdzają zdecydowane ożywienie w branży. Osiągają one rekordowe wyniki sprzedażowe, rozpoczynają liczne nowe inwestycje i w zdecydowanej większości przypadków planują zamknąć 2015 r. najlepszymi wynikami sprzedażowymi w swojej historii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liczba sprzedanych mieszkań w I połowie 2015 r.

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie danych spółek

Zmiana liczby sprzedanych mieszkań w stosunku do I połowy 2014 r.

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie danych spółek

Perspektywy rozwoju rynku pierwotnego w Polsce - domy, mieszkania, biura

REKLAMA

- W sektorze mieszkaniowym czołowi deweloperzy dysponują imponującymi i na bieżąco uzupełnianymi bankami ziemi, pozwalającymi im płynnie uruchamiać kolejne projekty. Dopóki nie wystąpi zauważalne spowolnienie sprzedaży mieszkań, budownictwo deweloperskie czeka kontynuacja stabilnego wzrostu aktywności. W drugiej połowie roku nie należy się spodziewać skokowych zmian – zauważa Krzysztof Kołakowski z warszawskiej inwestycji Bobrowiecka 10.

Jeżeli chodzi o domy to w najbliższych latach spodziewany jest dalszy wzrost liczby osób przenoszących się na wieś, szczególnie na tereny podmiejskie. To sprawia, iż perspektywy rozwoju tego segmentu wyglądają obiecująco. Polacy wciąż jednak preferują samodzielną budowę domów. Deweloperzy chcąc zwiększyć udział w tym segmencie rynku będą musieli zaproponować bardziej konkurencyjną ofertę.

- Większość osób, które przenoszą się za miasto skłania się ku zakupieniu działki i budowaniu domu na własną rękę. To zjawisko dotyczy zwłaszcza mieszkańców większych aglomeracji, takich jak Kraków czy Warszawa, którzy mają dosyć wielkomiejskiego zgiełku, a jednocześnie są znacznym stopniu związane z miastem – twierdzi Kuba Karliński z portalu DzialkaDlaCiebie.pl.

Sektor powierzchni biurowych w Polsce wyjątkowo szybko nadgania dystans do Zachodu, a tamtejsi inwestorzy w ostatnich latach zaczęli postrzegać nasz rynek jako atrakcyjne miejsce inwestycji. Średnioterminowe prognozy są więc dobre, a polski rynek biurowy w dalszym ciągu pozostaje perspektywiczny. Przejściowe problemy mogą powstać na niektórych rynkach w wyniku zbyt dużej powierzchni pochodzącej z projektów spekulacyjnych skutkujących skokowym wzrostem stopy pustostanów i presją na obniżki czynszów (Warszawa).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA